Petrol yüksek ancak Suudi tesislerine yapılan saldırı sonrasında Brent 70 doların altına düştü

Petrol yüksek ancak Suudi tesislerine yapılan saldırı sonrasında Brent 70 doların altına düştü

Petrol yüksek ancak Suudi tesislerine yapılan saldırı sonrasında Brent 70 doların altına düştü

Investing.com – Pazartesi gününün son rallisi ivme kaybederken Salı günü Asya’da petrol yükseldi. güçlenerek emtia fiyatlarını daha pahalı hale getirdi.

, Pazartesi günü 70 doları geçtikten sonra tekrar 70 dolar altına düştü ve %0,74 artışla 68,50 dolar oldu. %0,26 yükselerek 65,22 dolara ulaştı. Dolar Salı günü bir miktar daha yükseldi.

Suudi Arabistan Pazar günü Ras Tanura terminalindeki bir depo tankına yapılan saldırının, başarılı bir şekilde önlendiğini ve petrol üretimi üzerinde ani bir etkisi olmadığını söyledikten sonra yatırımcılar rahat bir nefes aldı.

Yemenli Husi isyancılarının, günde 6,5 milyon varil petrol ihraç etme kapasitesi olan terminale yaptığı saldırı, önemli bir işleme tesisi ile iki petrol sahasına yönelik 2019 Eylül ayında yapılandan bu yana ülkeye yapılan en ciddi saldırı oldu.

Mizuho Securities’de vadeli işlemler bölümünün müdürü olan Bob Yawger, Reuters’e yaptığı açıklamada “büyük bir yırtıcı vardı… ancak temeller, başarılı bir savunma karşısında buharlaştı” dedi.

OPEC+’nın geçen hafta yaptığı toplantı sırasında aldığı üretim kotalarını değiştirmeme kararı, petrolün 2021 yılında %30’dan fazla artış yaşamasına ve ülkeler yavaş yavaş Covid-19’dan kurtulmaya başlarken yakıt talebinde toparlanmaya destek oldu. Yüksek petrol fiyatları daha çok güçlenmeye de işaret etti: 2022 Brent çıtası, Temmuz 2019’dan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye yakın.

ABD’de Şubat ayında Texas ve civar bölgeleri vuran soğuk havanın etkilerinden kurtuluş devam ediyor. 18 rafinerinin yedisi – ham petrol işleme kapasitesinin günlük 2 milyon varilden fazlası anlamına geliyor – Pazartesi itibarıyla normal operasyonlarına döndü.

ABD’nin fiziksel petrol fiyatı da toparlanmaya devam ediyor. Mars Blend, Mart 2021’de Nymex petrol vadeli işlemlerine yaklaşık üç haftanın en büyük primi ile işlem görüyor.

Yatırımcıların gözü şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arz verilerinde.

Asya’da rafineriler, Pazartesi günü 70 dolar üzerine çıkan ham petrolün, talebe zarar verebileceği ve artan volatilite sayesinde hala sıkı olan işleme marjlarında fiyat kırabileceği konusunda uyardı. Suudi Arabistan da bölgedeki alıcılar için resmi satış fiyatlarını Nisan’dan itibaren artırdı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir