Petrol yüksek ancak son rallinin hızı ve ölçeğine dair endişeler sürüyor

Petrol yüksek ancak son rallinin hızı ve ölçeğine dair endişeler sürüyor

Petrol yüksek ancak son rallinin hızı ve ölçeğine dair endişeler sürüyor

Investing.com – Çarşamba günü Asya’da petrol yüksek ancak son zamanlarda gördüğü çok yılın yüksek seviyelerden düşüş yaşadı. Teknik göstergeler, petrol rallisinin çok ileri ve hızlı gittiğine işaret etti.

%0,67 artışla 67,63 dolar oldu ve 60 dolar üzerinde seyretti. %0,28 yükselişle 64,19 dolara ulaştı. Fiyatlar art arda üç seanstır Üst Bollinger şeridi üzerinde yükseliyor. Bu, bir düşüş olabileceğinin sinyallerini verdi.

Oando Corp. Kıdemli piyasa analisti Edward Moya, Bloomberg’e yaptığı açıklamada ham petroldeki ralli “sadece daha çok ilerlemeye devam etti… o zaman OPEC’in sürpriz kararını gördük ve Suudi saldırısı, aşı başarısının fiyatlanmış olmasından dolayı toparlanma ve talep beklentilerinin olduğu yerde son artışı tetikledi” dedi.

OPEC ve OPEC+ Nisan sonuna kadar üretim kesintilerini sürdürecek ve bunun, kısa vadeli teknik düşüş beklentilerine rağmen yakıt talebinde toparlanma olana kadar piyasayı tuttuğu görülüyor.

Bununla birlikte bazı yatırımcılar, üretim kesintilerinin fiyatlarda daha çok artışa yol açacağı konusunda şüpheli.

RCMA Group Başkanı Doug King’in Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre üretim kesintilerinden dolayı yeni fiyat artışları, “rotasında epey ilerliyor… istediğiniz kadar daraltabilirsiniz ancak rafinaj marjlarını yok ederseniz ve ürün talebi olmazsa o zaman fiilen çok fazla ilerleyemezsiniz” dedi.

Arz yönünde ise Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) , 5 Mart ile biten haftada 12,792 milyon varil artış gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler 833.000 varil düşüş beklemişken bir önceki hafta 7,356 milyon varil artış kaydedildi.

Yatırımcılar şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) bekliyor.

Diğer yandan Kuzey Denizi petrol sahalarındaki rutin bakım işleri, Atlantik havzası kaynaklarından Asya’ya olan arzı kısıtlıyor. Kuzey Denizi tedariki, bakımdan dolayı ikinci çeyrekte de büyük oranda kısıtlı olmaya devam edecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir