Petrol yüksek; ABD teşvik beklentileri, yakıt talebi umutlarını destekliyor

Petrol yüksek; ABD teşvik beklentileri, yakıt talebi umutlarını destekliyor

Petrol yüksek; ABD teşvik beklentileri, yakıt talebi umutlarını destekliyor

Investing.com – Çarşamba günü petrol Asya’da yükselerek önceki seanstaki getirilerini korudu. Joe Biden yönetiminin daha büyük teşvik paketleri ile yakıt talebi ve ham petrol stoklarında düşüş umutları yükseldi.

%0,68 artışla 56,28 dolara yükselerek Salı günkü %2,1’lik artışını sürdürdü. %0,79 yükselişle 53,40 dolara ulaşarak Salı günü gördüğü %1,2 puanlık artışa yenisini ekledi. Her ikisi de 50 dolar üzerinde seyretmeye devam etti.

Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, Senato Finans Komitesi önündeki Senato onay töreninde, pandemi teşvik paketi konusunda Kongre’yi “büyük oynamaya” çağırdı. Açıklamalar, yatırımcıların COVID-19 krizinden ekonomik çıkışı ve büyümeyi hızlandırmak için büyük teşvik paketi umutlarını yeniden güçlendirmeye hizmet etti.

National Australia Bank (NAB) emtia araştırma müdürü Lachlan Shaw, Reuters’e verdiği demeçte “muhakkak ki beklentiler, paketin daha iyi bir büyümeyi ve ABD’de daha iyi bir talebi destekleyeceği yönünde” dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA), ilk çeyrek petrol talebi hedefini günlük 580.000 varil düşürmesi bile hissiyata zarar veremedi.

IEA, Covid-19 vakalarında aralıksız bir artış ile daha sıkı karantinaların ve Avrupa’da sınır kapanışlarının olduğu bir zamanda öngörüsünü düşürdü.

NAB’dan Shaw ekledi, “bu, Suudi Arabistan’ın geçen hafta Şubat ve Mart ayları için üretimlerini tek taraflı olarak günde 1 milyon varil azaltma hamlesini açıkça doğruluyor … şu anda risk COVID-19 karantinalarında. Bazı ülkelerin karantinaları uzattığını gördük.”

Salı günü Almanya, çoğu mağaza ve okul için karantina süresini iki hafta daha uzatarak 14 Şubat’a çekti.

Yatırımcılar şimdi (API) ham petrol stok verilerini bekliyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir