Petrol, Süveyş Kanalı’ndaki blokajın haftalarca sürmesi beklenirken yüksek

Petrol, Süveyş Kanalı’ndaki blokajın haftalarca sürmesi beklenirken yüksek

Petrol, Süveyş Kanalı’ndaki blokajın haftalarca sürmesi beklenirken yüksek

Investing.com – Süveyş Kanalı’nda sıkışan büyük konteyner gemisinin, kanalı haftalarca tıkayabileceğine ve önemli su yolları ile sağlanan petrol tedarikine ket vurabileceğine dair endişeler üzerine petrol, Cuma günü Asya’da yükseldi.

%0,8 artışla 62,47 dolar olurken %1,08 yükselerek 59,19 dolar ulaştı. Bununla birlikte Brent ve WTI, geçen haftaki %6 civarı düşüşün ardından %3 üzerinde kayıp ile art arda üçüncü haftalık kaybı yolunda ilerledi.

Sıkışan Ever Green hala kanalda, Perşembe gününden beri tüm gemilerin yolunu tıkadı ve gemiyi çıkarma girişimleri sürüyor. Ancak bir kurtarma şirketine göre bu çabalar haftalar sürebilir.

Nissan Securities araştırmacısı Yasushi Osada, Reuters’e yaptığı açıklamada “Süveyş Kanalı’ndaki blokajın haftalarca sürebileceği beklentileri, petrol piyasalarında arz darlığı korkularını artırdı” dedi.

“Ancak Avrupa ve diğer bölgelerdeki yeni karantina dalgasının, küresel yakıt talebindeki toparlanmayı yavaşlatabileceğine dair endişelerin, fiyat artışlarını sınırlaması bekleniyor.”

Avrupa’daki yeni kısıtlamalar, kıtadaki yakıt talebini muhtemelen azaltacak. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya, 2021 Ocak ayından bu yana en büyük vaka artışını kaydetti ancak Çarşamba günü Paskalya’da sıkı bir karantina planlarını aniden değiştirdi.

Asya’daki yakıt talebi de tehdit altında. Ülkede beş ay içindeki en büyük vaka sayısı görüldüğü için Batı Hindistan’daki insanlara evde kalma emri verildi.

Petrol üzerinde baskı yaratan diğer durum, Asya’ya ve özellikle de Çin’e satışını zor olması oldu. Bazı yatırımcılara göre Asyalı alıcılar, depodan daha ucuz petrol alırken rafineri bakımı talebi düşürdü.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir