Petrol, son hız devam eden Covid-19 salgınının talep endişelerini artırmasıyla düşüşte

Petrol, son hız devam eden Covid-19 salgınının talep endişelerini artırmasıyla düşüşte

Petrol, son hız devam eden Covid-19 salgınının talep endişelerini artırmasıyla düşüşte

Investing.com – Devam eden yakıt talebi endişeleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın son teşvik tedbirlerini imzaladığına dair haberleri gölgede bıraktı ve petrol Pazartesi günü Asya’da düşüş yaşadı.

%0,39 düşüşle 51,17 dolar olurken %0,23 kayıpla 48,12 dolara geriledi. Virüsün Güney Afrika’dan çıkmış olması muhtemel mutasyona uğramış ikinci bir türünün keşfi yanında Covid-19’un B.1.1.7 türü, ülkelerin daha çok kısıtlama uygulama olasılığını artırdığından petrol, Ekim ayından beri ilk haftalık kaybını paylaştı.

İngiltere, ülkede yayılan her iki türü de kontrol altına almak için daha katı tedbirler uygulamaya başladı bile. Çin de İngiltere’ye uçuşları askıya alan ülkeler arasına girdi. ABD de Noel sonrası Covid-19 artışı ile yüzleşecek.

Bununla birlikte Trump’ın 2,3 trilyon dolarlık pandemi destek ve harcama paketini imzaladığı bildirildi. Böylece federal hükümetin kısmen kapatılmasının önüne geçilirken bu haber yatırımcı hissiyatını destekledi. Paketi hem Temsilciler Meclisi hem de Senato onayladı ve Trump, paketteki teşvik çeklerinin miktarındaki artış için mücadele ederken imzasını geri çekmekle tehdit etti.

Yeni karantinalar ile seyahat kısıtlamalarının yarattığı kısa vadeli talep riski hem teşvik gelişmelerini hem de Covid-19 aşılarının dağıtımından kaynaklı iyimserliği gölgede bırakırken petrol 2020’yi zayıf bir not ile bitiriyor. OPEC+ da yürürlükteki kesintileri Ocak ayından itibaren günlük 500.000 varil azaltacak.

Karamsarlık ham petrol vadeli işlemlerinin eğrisinde görülüyor. Brent vadeli işlemlerinin hızlı zaman aralığı reporda 6 sent ve spread (fark) geriye dönük olarak 13 sente kadar çıktı.

Trump, Pazar günü Bağdat’taki ABD büyükelçiliği yakınlarına yapılan roket saldırısının sorumlusu olarak İran’ı gösterdi ve Ortadoğu’daki jeopolitik gerilimleri de artırdı. İran Dışişleri Bakanlığı, suçlamaları reddetti.

Diğer yandan İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, İran’ın 2021 yılında üretimini ikiye katlamayı planladığını söylemişti. Bu durum, arzı kademeli olarak artırıp pazardaki arz bolluğunu önleme çabaları ile çelişiyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir