Petrol, S. Arabistan’ın üretim kesintisi kararıyla 11 ayın zirvesine yükseldi

Petrol, S. Arabistan’ın üretim kesintisi kararıyla 11 ayın zirvesine yükseldi

Petrol, S. Arabistan’ın üretim kesintisi kararıyla 11 ayın zirvesine yükseldi

Investing.com –  2020’nin başında 70$ seviyesini gören , Covid-19 salgınının yarattığı karantina ve üretim düşüklüğü nedeniyle yılın ilk çeyreğinde büyük kayıp yaşadı. Nisan ayında 19$ seviyesine kadar gerileyerek 2002 sonrası en düşük seviyeye gerileyen spot fiyat, kontrollü normalleşmenin başlamasıyla Eylül ayına kadar 46$ seviyesine doğru yükseldi. Ancak bu yükseliş Mart ayı kayıplarını silemediği gibi Eylül itibariyle özellikle Avrupa ve ABD’de salgının yeniden yükselişe geçmesine bağlı artan tedbirlerle fiyat 36$ seviyesine geriledi.

Kasım ayında küresel piyasaların salgına karşın gelen destekleri fiyatlamasıyla toparlama gösteren fiyatlar yılı 51$ üzerinde tamamladı. Bu süreçte petrol üretici ülkelerin arz kesintisi kararları fiyatlarda önemli bir hareket yaratamadı, çünkü üretimin düşük olması nedeniyle arz kıtlığı oluşturulamıyor.

Yılın ilk işlem haftasında ise OPEC+ üyelerin görüşmelerinden sonuç alınamadı, ancak dün . Hafta başında %2’ye yakın düşüş yaşayan fiyatlar arz kesintisi kararı ile yükselişe geçti ve brent bugün 54,50$ seviyesine çıkarak 26 Şubat sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Petrol fiyatlarının seyri finansal piyasalarda olumlu karşılandı ve endeksler de bu yükselişle pozitif seyrini korudu.

ABD’de ve Avrupa enerji hisselerinde yükseliş %5’i aşarken yurt içinde de bugün en yüksek 92,36 puanı gördü. Endeksin bu haftaki kazancı %4,75.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir