Petrol, Perşembe günkü OPEC+ toplantısı öncesinde yüksek

Petrol, Perşembe günkü OPEC+ toplantısı öncesinde yüksek

Petrol, Perşembe günkü OPEC+ toplantısı öncesinde yüksek

Investing.com – Çarşamba sabahı Asya’da petrol yükseldi. OPEC+’nın toplantıda üretim artışı yapmaya karar vermesi bekleniyor.

%0,74 artışla 62,88 dolar olurken %0,15 yükselerek 59,84 dolara ulaştı. Kazancının bir kısmını geri verse de 60 doların çok az altında seyretti.

4 Mart’taki OPEC ile OPEC dışı bakanlıklar toplantısında üretimin en sıcak başlık olması bekleniyor. Üye devletlerin çoğunluğu piyasanın ek kapasiteyi sindirebileceğine inandığı belirtilirken kartelin, Perşembe günkü toplantıda tartışılmak üzere günlük 1,5 milyon varil üretim artışının büyük bir kısmını uygulaması muhtemel.

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo Salı günü yaptığı açıklamada “Covid-19 kaynaklı şoklar nedeniyle GSYH ve petrol talebi rakamlarının kırmızı olduğu günler geride kaldı” dedi.

En büyük petrol ihracatçısı ve OPEC üyesi Suudi Arabistan, yılın başında duyurduğu gönüllü üretim kesintilerinin sadece iki ay süreceği konusunda her zaman net konuştu. Krallığın şimdi Nisan ayında kesintiler azaltılmaya başladığında üretim artışına dönüşün en iyi yolunu tartıştığı bildiriliyor. Ancak Kuveyt ve Irak gibi OPEC’in Basra Körfezi’ndeki diğer üreticilerinden gelen petrol sevkiyatları, Şubat ayında artarak Suudi kesintilerini karşıladı.

Bu arada Amerikan Petrol Enstitüsü (API), stoklarda 7,356 milyon varil artış olduğunu gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler 1,85 milyon varil düşüş yönlü olurken önceki hafta 1,026 milyon varil artış olduğu raporlanmıştı.

Axi küresel piyasa stratejisti Stephen Innes, “ham petrol stoklarındaki beklenmedik artış, petrol boğaları için endişe verici bir zamanda darbe vurdu” dedi.

Yatırımcılar şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) bekliyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir