Petrol, Perşembe günkü OPEC+ toplantısı öncesinde düşük

Petrol, Perşembe günkü OPEC+ toplantısı öncesinde düşük

Petrol, Perşembe günkü OPEC+ toplantısı öncesinde düşük

Investing.com – Tüm gözler Perşembe günkü OPEC+ toplantısında olurken Salı günü petrol Asya’da geriledi.

%0,63 düşüşle 62,88 dolar olurken %1,30 kayıpla 59,85 dolara geriledi.

14. OPEC ve OPEC dışı Bakanlıklar toplantısında kartelin karşı karşıya olacağı en büyük zorluk, piyasaya ne kadar ve ne tempoda petrol sürüleceğine karar vermek olacak. Mevcut azaltımlar küresel arzın %7’si kadar.

Citigroup Inc. analistleri, OPEC+’nın Nisan ayında günlük 500.000 varil civarı artış yapacağını tahmin ediyor ve Suudi Arabistan’ın gönüllü üretim kesintilerine devam edeceğine inanmıyor. Ülke, sıkılaşma işaretlerine rağmen toplantı öncesinde temkinli bir yaklaşım çağrısında bulundu.

Yatırımcılar ayrıca Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bekliyor.

Asya seansındaki düşüş, New York vadeli işlemlerinin 2020 Aralık ayından beri en kötü kayıp zinciri olarak art arda üçüncü günde düşmesiyle birlikte yaşandı. Ayrıca 2021’in ilk iki ayında petrolün, Suudi kesintileri de dahil OPEC+’nın yaptığı büyük kesintilerin desteğiyle yaptığı ralliye de denk geldi. Dünya genelinde devam eden aşı dağıtımı ve emtialara dönen yatırımcılar sayesinde New York’taki fiyatlar, tam bir talep toparlanmasına dair umutların artması ile 2019’dan beri görülen en yüksek seviyede.

Ancak Covid-19 küresel bir tehdit olmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Pazartesi günkü bir medya brifinginde yaptığı uyarıya göre geçen hafta küresel vaka sayısı yaklaşık iki ay içinde ilk kez yükseldi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir