Petrol, OPEC+’nın arz kesintisini uzatacağı beklentileri üzerine yüksek

Petrol, OPEC+’nın arz kesintisini uzatacağı beklentileri üzerine yüksek

Petrol, OPEC+’nın arz kesintisini uzatacağı beklentileri üzerine yüksek

Investing.com – Çarşamba sabahı Asya’da petrol yükselerek Mayıs üretim seviyelerini belirleyecek olan OPEC+ toplantısı öncesinde kayıplarını telafi etti.

%0,55 artışla 64,52 dolar olurken %0,59 yükselişle 60,91 dolara ulaştı.

Yatırımcılar büyük oranda, 1 Nisan’daki toplantıda OPEC+ üyelerinin, mevcut kesintileri Mayıs ayında da sürdüreceğine bahis koymuş durumda.

Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar, Reuters’e yaptığı açıklamada “beklenti, OPEC+’nın arz disiplinini sürdüreceği yönünde, bu da piyasanın eksenini oluşturuyor” dedi.

Dünyanın en büyük ikinci petrol üreticisi Suudi Arabistan’ın da gönüllü üretim kesintisi de dahil olmak üzere arz kesintilerinin Haziran ayına uzatılmasını desteklemeye hazırlandığı bildiriliyor.

Şubat ayında OPEC+, yakıt talebinin iyileşme gösterdiği bir zamanda sürpriz bir hamle ile günlük 7 milyon varil olan arz kesintisini uzatma kararı aldı. Suudi Arabistan günlük 1 milyon varillik gönüllü üretim kesintisi yaparken Rusya ve Kazakistan ufak muafiyetler aldı.

OPEC+ toplantısı, artan Covid-19 vakaları yüzünden kısıtlayıcı tedbirlerin daha da sıkılaşması ve bunun da yakıt talebindeki iyileşmeye yönelik endişeleri artırmasından dolayı petrol fiyatlarında büyük kayıpların olduğu bir ayın sonunda yapılıyor. Avrupa halihazırda üçüncü vaka dalgası ve yavaş aşı dağıtımı ile karşı karşıya. Hindistan ve Brezilya’da da sayılar artıyor. Yatırımcılar bu bilgiyi, aşılama programının daha hızlı ilerlediği ABD’deki daha sağlıklı büyüme görünümüyle karşılaştırıyor.

Dhar ekledi; “o zamandan beri olanları düşündüğümüzde arzı artırmak çok mantıklı değil. Yani OPEC+’nın disiplini koruyacağını düşünüyoruz.”

Kartelin arzı azaltmaya devam edebileceği argümanına ek olarak Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verileri, 26 Mart ile biten haftada stoklarda 3,91 milyon varil artış olduğunu raporladı. Investing.com tarafından derlenen tahminler, 400.000 varil artış beklerken önceki hafta 2,927 milyon varil artış raporlanmıştı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) de yayınlanacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir