Petrol karışık; Teşvik iyimserliği ile artan yakıt talebi endişeleri dengeleniyor

Petrol karışık; Teşvik iyimserliği ile artan yakıt talebi endişeleri dengeleniyor

Petrol karışık; Teşvik iyimserliği ile artan yakıt talebi endişeleri dengeleniyor

Investing.com – Petrol Salı günü Asya’da karışık seyretti. Yatırımcılar, Covid-19 kaynaklı karantinaların küresel olarak devam etmesiyle yakıt talebi korkularına karşı ek teşvik tedbirlerinin ekonomik büyümeyi canlandıracağına dair iyimserliği tartıyor.

%0,40 artışla 54,95 dolar olurken %0,23 kayıpla 52,30 dolara geriledi. Her ikisi de 50 dolar üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Pazartesi günü ABD’deki tatilden dolayı bir anlaşma olmadı ve ön ay Şubat WTI vadeli işlemleri Çarşamba günü bitecek.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’den gelen pozitif ekonomi verileri, hissiyatı desteklemeye yardımcı oldu ve 2020’de rafineri üretiminin %3 artarak yeni bir rekora yükseldiğini gösterdi. Pazartesi günü Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından paylaşılan veriler de Aralık ayında yıllık %7,3 büyüdüğünü gösterdi. Dördüncü çeyrekte GSYH, %6,5 artsa da %2,6 büyüdü.

Bu veriler ayrıca pek çok ülkenin Covid-19 salgınları ile mücadele etmeye devam etmesi ile 2020 yılında küçülmeyi önleyen tek büyük ekonominin Çin olduğunu gösterdi. dünya genelinde hiç olmadığı kadar artış gösteren virüs vakaları ve karantinaların da içinde olduğu kısıtlama tedbirleri, yakıt talebine zarar veriyor ve petroldeki artışları sınırlıyor.

Dünya genelinde 2020’nin en büyük üçüncü ham petrol ithalatçısı olan Hindistan’daki yakıt satışlarıyla ilgili endişeler, ANZ analistleri tarafından dile getirildi. Hem Çin hem de Japonya’daki virüs vakalarında, yakıt talebine zarar verebilecek şekilde görülen artışlar nedeniyle satışlarda Aralık ayına göre Ocak ayında düşüş yaşandı.

Analistler Reuters’e verdikleri demeçte, “Avrupa ve Asya’da aşıların yavaş dağıtımı da talepteki toparlanmanın güvenilmez olacağına dair endişeleri artırıyor” dedi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir