Petrol karışık; OPEC+ kararının yarattığı şok dalgaları sürüyor

Petrol karışık; OPEC+ kararının yarattığı şok dalgaları sürüyor

Petrol karışık; OPEC+ kararının yarattığı şok dalgaları sürüyor

Investing.com – Yatırımcılar OPEC+’nın, arz kesintilerini aynı seviyede tutma kararını sindirirken petrol Cuma günü Asya’da karışık seyretti.

, son sürat hızla 67 doları geçtikten sonra %0,19 düşüşle 66,84 dolar olurken de Nisan 2019’dan beri kaydettiği en yüksek kapanışı yaşadı ve %0,23 yükselişle 63,98 dolara ulaştı.

Kartel, Perşembe günkü bakanlıklar toplantısında kesintilerin azaltılacağı beklentilerine karşı Nisan ayı için mevcut üretim seviyelerini koruma kararı aldı. Diğer yandan Rusya ve Kazakistan, kesintilerden muafiyet aldı.

OPEC+’nın bir sonraki toplantısı 1 Nisan’da olacak ve üretim seviyeleri tekrar tartışılacak.

En büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman’ın temkinlilik çağrısını sürdürmesi ile günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisini devam ettirme sözü verdi. RBC Capital Markets bir notta, ihtiyatlı davranmanın kötü zamanlanmış bir üretim artışından daha iyi olacağını savundu.

Karar, fiyatları desteklemek için arz kesintilerini sürdürmeyi savunan Suudi Arabistan için zafermiş gibi görünüyor. Ancak OPEC+ arz kesintileri ve küresel Covid-19 aşı dağıtımları sayesinde ham petrol fiyatlarındaki rallinin, ABD kayaç petrol kaşiflerinin sondaj faaliyetlerinde ve küresel enflasyonda artışa yol açabileceğine dair endişeler artıyor.

Bununla birlikte RBC, kayaç petrol üretiminin esas endişe olmadığını ekledi.

Yakıt talebi cephesinde yatırımcılar, özellikle Asya’daki talepte yeniden artış işaretleri ile pozitifti. Çin, fabrika faaliyetlerinin beklenenden daha hızlı canlanması ve Şubat ayındaki Ay Yeni Yılı tatilinin ardından bir altyapı oluşturma programının hızlanması nedeniyle benzin ve dizel tüketiminin 2021 yılında Covid-19 öncesindeki seviyelerin üzerine çıktığını raporladı.

OPEC+ kararının şok dalgalarına ek olarak yatırımcılar, beş yıllık yeni planın açıklanacağı Çin’in Ulusal Halk Kongresi’ni (National People’s Congress) de izliyor. Ülke 2021 için ekonomistlerin beklentilerinden düşük olan %6 üzerinde muhafazakar bir ekonomik büyüme hedefi koydu ve ihtiyatlı bir para politikası ile devam eden mali desteği özetledi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir