Petrol karışık, Çin’in güçlü ithalat verileri, artan Covid-19 vakaları ile gölgede kaldı

Petrol karışık, Çin’in güçlü ithalat verileri, artan Covid-19 vakaları ile gölgede kaldı

Petrol karışık, Çin’in güçlü ithalat verileri, artan Covid-19 vakaları ile gölgede kaldı

Investing.com – Yatırımcıların, pek çok şehrinde karantina tedbirlerinin uygulandığı Çin’den gelen güçlü verileri Covid-19 salgınına karşı tartması ile petrol Cuma günü Asya’da karışık seyretti.

%0,27 düşüşle 56,27 dolar olurken %0,04 artarak 53,59 dolara ulaştı.

Perşembe günkü gümrük verileri, Çin’e gelen ham petrol ithalatının 2020’de %7,3 yükseldiğini gösterdi. Rafineri çalışmalarındaki artış ve düşük fiyatlar ile tetiklenen stoklamada, yılın dört çeyreğinin ikisinde rekor kırıldı.

Bununla birlikte Çin, Cuma günü on ayın en yüksek günlük vaka sayısını raporlayarak yeni bir salgınla boğuşuyor. 28 milyondan fazla kişi şu an karantina altında ve ülke, sekiz ay içindeki ilk koronavirüs ölümünü raporladı.

RBC Capital Markets Reuters’e yaptığı açıklamada, genel Asya bölgesinde “rafineri marjları hala kötü ve bölgesel deniz deposu, on ay önceki seviyelerden yüksek” dedi.

Üreticiler arz ve talebi, Covid-19 aşı dağıtımları ve karantinalar ile dengelemeye çalıştıkları emsalsiz zorluklarla karşı karşıya. Bununla birlikte güçlü Çin talebinin yanında güçlü hisse senetleri ve zayıf , finansal sözleşmeleri canlandırdı.

RBC ekledi, “petrol piyasasındaki coşku katiyen güçlü ancak Asya’dan gelen piyasa göstergeleri karışık… petrol talebindeki büyümenin küresel motoru olan Çin, yeni salgınlarla boğuşuyor.”

Bununla birlikte ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’in açıkladığı, 1,9 trilyon dolarlık “Amerika Kurtarma Planı”, ABD’de petrol talebinin artması yönündeki beklentilerin yükselmesine destek oldu. Planın içinde yeni bir harcama dalgası, hanehalklarına yapılacak doğrudan ödemelerde artış, işsizlik yardımında genişleme ve aşılama ve virüs test programlarını yaygınlaştırmayı içeriyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir