Petrol karışık ancak daralan arz ve Fed’in düşük faizlerle ilgili güvencesinden destek alıyor

Petrol karışık ancak daralan arz ve Fed’in düşük faizlerle ilgili güvencesinden destek alıyor

Petrol karışık ancak daralan arz ve Fed’in düşük faizlerle ilgili güvencesinden destek alıyor

Investing.com – Petrol Perşembe günü Asya’da karışık seyretti. ABD Fed’in ultra genişlemeci para politikasını sürdürme bağlılığı ve ABD ham petrol üretiminin düşük seviyelerde olması da petrolü destekledi.

%0,02 artışla 66,19 dolar olurken %0,11 düşüşle 63,15 dolara geriledi.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) , 19 Şubat ile biten haftada 1,285 milyon varil artış olduğunu gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler 5,190 milyon varil düşüş tahmin ederken önceki hafta da 1,026 milyon varil düşüş yaşanmıştı.

EIA verileri öncesinde Salı günü (API) verileri 1,026 milyon varil artış gösterdi.

EIA, önceki hafta Texas’ta yaşanan olağandışı soğuk hava koşullarının, ABD ham petrol üretiminde günlük 1 milyon varil düşüş yaşanmasına katkıda bulunduğunu söyledi. Rafineri ham petrol girdilerinin Eylül 2008’den bu yana en düşük seviyesine düşmesi ile dünyanın en büyük petrol tüketicisinin yakıt arzı da daraldı.

Diğer yandan Fed, düşük faiz oranlarının bir süre daha kalacağını yineleyerek yatırımcıların risk iştahını kabarttı ve küresel hisselere destek sundu.

ING analistleri, “bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın, para politikasının genişlemeci olarak kalması ihtiyacıyla ilişkili yorumları muhtemelen yardımcı oldu ancak petrol piyasasındaki hissiyat da daralan petrol dengesi beklentileri ile daha çok yükseldi” dedi.

Diğer yandan yatırımcılar 4 Mart’ta gerçekleşecek olan OPEC+ toplantısını bekliyor.

Üye devletlerin, fiyatlar düzelmeye devam ettikçe Nisan’dan itibaren arz kesintilerinde ılımlı bir azaltımı konuşacakları bildirildi. Ancak bazı yatırımcılar, Covid-19 ile ve yakıt talebinde iyileşme için süren mücadelenin bitmekten uzak görünmesinden dolayı hızlı hareket etme konusunda uyardı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir