Petrol güçlü dolar, zayıf ABD verileri ve artan Covid-19 vakaları ile düşüşte

Petrol güçlü dolar, zayıf ABD verileri ve artan Covid-19 vakaları ile düşüşte

Petrol güçlü dolar, zayıf ABD verileri ve artan Covid-19 vakaları ile düşüşte

Investing.com – Petrol güçlü dolar, ABD’nin zayıf ekonomi verileri ve gittikçe artan Covid-19 vaka sayılarının birleşmesi ile Pazartesi günü Asya’da düşüş yaşadı.

%0,55 düşüşle 54,54 dolar oldu. %1,03 kayıpla 51,87 dolara düştü ve 17 Ocak’ta 21 Mart sözleşmesine geçti. Ancak her ikisi de 50 dolar üzerinde seyretti.

Cuma günü hüsrana uğratan ABD verileri ile New York’taki vadeli işlemler %2,3’e kadar düşüş yaşadı. Verilere göre , Aralık ayında aylık bazda %1,4 küçüldü. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler %0,1 küçülme beklemiş, Kasım ayında %1,3 küçülme kaydedilmişti.

Veriler ayrıca Aralık ayında %0,3 büyürken da aydan aya %0,7 küçüldüğünü gösterdi.

Veriler, ABD ekonomisindeki toparlanmanın önünde zorluklar olduğunu göstererek zayıf yakıt talebi endişelerini artırdı. Bu endişelere bir kaynak da Johns Hopkins verilerine göre 18 Ocak itibarıyla 95 milyona yaklaşan küresel vaka sayıları oldu. İngiltere artan vakalar nedeniyle küresel olarak seyahat koridorlarını kapatırken ABD’deki ölüm sayısı, seçilmiş Başkan Joe Biden’in Çarşamba günkü yemini öncesinde 400.000’i bulabilir.

Son birkaç gündür güçlenen da ABD parasıyla fiyatlanan petrolün artışlarını sınırladı. Dolar Pazartesi günü hafif artış yaşadı.

Tüm bunlara rağmen petrol fiyatları, kısmen emtia endekslerinin yeniden dengelenmesi ve ABD teşvik tedbirleri vaadi sayesinde önceki hafta hafif artışlar yaşadı. Bununla birlikte Biden tarafından açıklanan 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi, pek çok Cumhuriyetçinin karşı çıkacağı girişimler de içeriyor ve Senato’da yasamaya ilişkin bir savaşa yol açabilir.

Diğer yandan Libya petrol üretimi, sızıntı yapan bir boru hattının kapatılmasının ardından günlük 200.000 varil civarı düşüş yaşadı. Bu olay, yaklaşık 10 yıl süren bir iç savaşın ardından üretimini sürdürme konusunda ülkenin karşı karşıya olduğu zorlukları gösteriyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir