Petrol, gelişen ekonomik görünüm üzerine yükseldi ancak ham petrol stoklarındaki artışla getiriler sınırlı

Petrol, gelişen ekonomik görünüm üzerine yükseldi ancak ham petrol stoklarındaki artışla getiriler sınırlı

Petrol, gelişen ekonomik görünüm üzerine yükseldi ancak ham petrol stoklarındaki artışla getiriler sınırlı

Investing.com – Petrol, gelişen ekonomik görünüm ve ABD yakıt stoklarındaki büyük bir düşüşle beraber Perşembe sabahı Asya’da yükseldi ancak ham petrol stoklarındaki artış, petroldeki getirileri sınırladı.

%0,80 artışla 68,44 dolar olurken %0,79 yükselerek 64,95 dolara ulaştı.

Çarşamba günü Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) , 5 Mart ile biten hafta için 14,798 milyon varil artış gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler, 816.000 varil artış öngörürken önceki hafta 21,563 milyon varil artış raporlanmıştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bir gün önce yayınlanan , 12,792 milyon varil artışa işaret etti.

Axi kıdemli küresel piyasalar stratejisti Stephen Innes, Reuters’e yaptığı açıklamada “benzin stokları düştü… (ki bu) yükselişin dengelenmesini sağladı ve nihai mala yönelik güçlü talep üzerine nihayetinde petrol fiyatlarını yükseltti… ABD’nin yeniden açılış hikayesinden gelen güçlü işaretler düşünüldüğünde petrol fiyatları için en düşük direnç yolunun daha yüksek olduğunu göstermeye devam ediyor” dedi.

EIA verileri de 5 Mart ile biten haftada 11,869 milyon varil düşüş olduğunu söyledi.

ABD petrol endüstrisi, Şubat ayında Texas ve civar bölgeleri vuran beklenmedik soğuk havanın etkilerini hissetmeye devam ediyor. Dünya genelinde stokların, önceki hafta büyük kara ve deniz merkezlerinde depolanan ham petrol nedeniyle bol olduğu bildiriliyor.

Bununla birlikte yakıt talebine bir destek de ABD Temsilciler Meclisi’nin, 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketine Çarşamba günü nihai onayı vermesi oldu. Tasarı şimdi Başkan Biden’in masasına doğru yol aldı ve Pazar gününden önce imzalanması bekleniyor.

Diğer yandan Suudi Arabistan dışişleri bakanı Prens Faysal bin Farhan Al Saud, Çarşamba günü ülkesinin, petrol tesislerini korumak için caydırıcı aksiyonlar alacağı sözünü verdi. Bu açıklamalarından önce Yemen’in İran destekli Husi isyancıları, hafta başında Ras Tanura tesisine saldırmıştı.

 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir