Petrol fiyatlarındaki günlük düşüş %4’ü aştı

Petrol fiyatlarındaki günlük düşüş %4’ü aştı

Petrol fiyatlarındaki günlük düşüş %4’ü aştı

Investing.com –  8 Mart’ta 71$ üzerine çıkan Ocak 2020 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Petrol fiyatlarının son dönemdeki yükselişinde aşılanmanın artmasına bağlı normalleşme beklentileri, talep ve arzdaki daralma etkili oldu.

Petrol fiyatları 14 ayın zirvesine çıkmasının ardından geçen hafta son ayların en sert düşüşünü yaşadı. Fiyattaki düşüşte ise Avrupa başta olmak üzere vakaların yeniden yükselmesi, kısıtlamaların uzatılması ve talepteki azalma etkili oldu. Jeopolitik tarafta ise S. Arabistan’daki saldırı fiyatlarda belirgin bir hareketlilik yaratmadı.

ABD’de yıl içinde azalan petrol sondaj kuleleri son haftada arttı ve hali hazırda düşen fiyatlara bu da yansıdı.

OPEC+ üyelerin daha fazla arz kesintisine gitmesi şimdilik beklenmiyor, çünkü fiyatlar karantina dönemindeki kayıplarını sildi ve vaka artışı sürse de aşılanma hızına bağlı normalleşmenin öngörülmesiyle fiyatların uzun vadede destek alması bekleniyor. Kasım ayında yükselişini hızlandıran fiyat, çok kısa solunmalarla beraber 71$ seviyesine oldukça hızlı erişti ve bu seviyeden gelen satışlar sonrası fiyat yeniden 60$ üzerine indi. Bugün günlük bazda brent petrol %4 gerileyerek 61,42$ seviyesine indi ve 12 Şubat sonrası kazançlarını sildi. ise Perşembe günkü sert düşüşünün ardından 60$ üzerinde tutunamıyor.

 Fiyatlarda son günlerde düşüş hızlı, ancak orta vadede yıl içi değişime baktığımızda yükselişin korunduğunu görüyoruz. Gösterge olan brent tarafında 63$-60$ destek bölgesinin korunmasıyla yeniden toparlanma devam edebilir.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş günlük üretim ve buna bağlı normalleşme için önemli adımlardan biri ancak Türkiye gibi enerji ithal eden yüksek enflasyona sahip ülkeler içinse maliyetlerin artması demek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir