Petrol düşüşte; Covid-19 korkuları aşıdaki ilerlemelere gölge düşürüyor

Petrol düşüşte; Covid-19 korkuları aşıdaki ilerlemelere gölge düşürüyor

Petrol düşüşte; Covid-19 korkuları aşıdaki ilerlemelere gölge düşürüyor

Investing.com – Petrol için olaylı bir yıl biterken petrol Perşembe günü Asya’da düşüş yaşadı.

%0,37 düşüşle 51,44 olurken %0,35 kayıpla 48,22 dolara geriledi.

Covid-19 pandemisi ve akabinde gelen katı karantinalar ile 2020 yılında küresel ham petrol piyasalarının değerinin beşte biri eridi ve yakıt talebi tepetaklak oldukça Nisan ayında WTI negatif bölgeye girdi.

Bununla birlikte dünya genelindeki hükümetlerden gelen benzersiz teşvik tedbirleri, fiyatların bu seviyelerden yükselmesine yardımcı oldu. Hem Brent hem WTI, yılın ilk çeyreğinde görülen on yılların düşük seviyesini ikiye katladı.

Yeni bir yıla girme aşamasında yatırımcılar için güzel olan şey, beklenenden daha iyi gelen verileriydi. Çarşamba günü ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) tarafından yayınlanan veriler, 25 Aralık ile biten hafta için 6,065 milyon varil düşüş gösterdi.

Bu rakam Investing.com tarafından derlenen tahminlerin – 2,583 milyon varil düşüş yönlü – üzerindeydi ve bir önceki hafta 562.000 varil düşüş görülmüştü.

EIA verileri öncesinde Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verileri de 4,785 milyon varil düşüş göstermişti.

Diğer yandan üçüncü bir aşıya da düzenleyici onayı verildi. AstraZeneca PLC (LON:) ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen AZD1222, acil kullanım ve 18 yaşından büyük bireylere aktif aşılama için İngiltere’nin İlaç ve Sağlık Bakım Ürünleri Düzenleme Ajansı’ndan Çarşamba günü onay aldı. Bu ilaç, Inc (NYSE:) ve BioNTech SE’nin (F:) BNT162b2 ve Inc’in (NASDAQ:) mRNA-1273 aşısından sonra düzenleyici onayı alan üçüncü aşı oldu.

Asya’da Çin, China National Biotec Group tarafından geliştirilen iki Covid-19’dan birisi olan BBIBP-CorV’u onayladı.

Ancak Covid-19 virüsünün yeni B177 türünün yayılması ve akabinde gelen karantinalar üzerine yakıt talebine ilişkin şu anki endişeler, yatırımcı hissiyatına darbe vuruyor.

Arz cephesinde ise Baker Hughes’un yayınladığı veriler, bu hafta ABD’li enerji firmalarının, 2017’nin ikinci çeyreğinden bu yana kule sayısını artırmak için en uygun olan çeyrek dönemde 3 adet petrol ve kulesi eklediğini gösterdi.

OPEC+, mevcut üretim kesintilerini yumuşatma konusunu tartışacağı bir dizi toplantı ile yılı bitirecek.

OPEC+’nın Ortak Teknik Komitesi ve Ortak Bakanlıklar İzleme Komitesi, sırasıyla 3 ve 4 Ocak’ta toplanacak. 13. OPEC ve OPEC dışı Bakanlıklar toplantısı da 4 Ocak’ta yapılacak. Mevcut üretim kesintileri, Ocak ayında günlük 500.000 varil azaltılacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir