Petrol düşüşte; artmaya devam eden Covid-19 vakaları ile yakıt talebi endişeleri de artıyor

Petrol düşüşte; artmaya devam eden Covid-19 vakaları ile yakıt talebi endişeleri de artıyor

Petrol düşüşte; artmaya devam eden Covid-19 vakaları ile yakıt talebi endişeleri de artıyor

Investing.com – Gittikçe artan Covid-19 vakaları yakıt talebi endişelerini de artırırken art arda ikinci kayıp seansını yaşayan petrol, Pazartesi günü Asya’da düşüş yaşadı.

%0,24 düşüşle 55,12 dolar oldu ve 24 Ocak’ta Nisan 2021 sözleşmesine geçti. %0,10 kayıpla 52,22 dolara geriledi.

ANZ analistleri “zayıf talep işaretleri piyasayı baskıladı” dedi. Hong Kong ve Çin’de uygulanan son karantinalar ve Fransa’nı yeni karantina tedbirlerini değerlendirmesi ile iş faaliyetleri ve yakıt tüketimi kısıtlandı.

Çin’in Ulusal Sağlık Komisyonu, 24 Ocak’ta 124 vaka ile Mart 2020’den bu yana görülen en kötü yeni enfeksiyon dalgasına girdi. Rakamlar, dünyanın en büyük petrol ithalatçısındaki talep beklentilerini ve dolayısıyla küresel petrol tüketimi beklentilerini azalttı.

Fiyatlar ayrıca ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Cuma günkü görülen sürpriz bir artış ile de baskı altına girdi.

Veriler, Investing.com tarafından hazırlanan 1,167 milyon varil düşüş öngörüsüne ve bir önceki hafta görülen 3,247 milyon varillik artışa karşı 15 Ocak ile biten haftada 4,351 milyon varil artış gösterdi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) da 2,562 milyon varil artış yaşandığını bildirdi.

Baker Hughes verilerine göre ABD’nin enerji firmaları, 22 Ocak ile biten haftada petrol ve kulelerine art arda dokuzuncu kez yenisini ekledi ancak yine de geçen yılın bu zamanlarına göre %52 düşük.

Bu ayın başında Suudi Arabistan’ın aldığı ek üretim kesintisi kararı, petrole destek vermeye devam ediyor.

Yatırımcılar ayrıca ABD ve İran’ın nükleer anlaşma üzerine görüşmeye devam edip etmeyeceğini izliyor. Başarılı olursa İran petrol ihracatının üzerindeki yaptırımlar kaldırılabilir ve böylece arz artabilir. İran petrol bakanı Bijan Zanganeh’e göre İran’ın petrol ihracatı son aylarda arttı ve deniz aşırı alıcılara olan petrol ürünleri satışı, ABD’nin yaptırımlarına rağmen rekor yüksekliklere ulaştı.

Diğer yandan Endonezya sahil güvenliği, Endonezya sularında yasadışı yakıt transferi şüphesiyle İran bayraklı MT Horse ve Panama bayraklı MT Freya gemilerine el koydu.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir