Petrol düşüşte; ABD ham petrol arzı ufak bir artış ile yakıt talebi endişelerini artırdı

Petrol düşüşte; ABD ham petrol arzı ufak bir artış ile yakıt talebi endişelerini artırdı

Petrol düşüşte; ABD ham petrol arzı ufak bir artış ile yakıt talebi endişelerini artırdı

Investing.com – Yatırımcıların, yakıt talebi endişelerini canlandıran ABD ham petrol stoklarındaki küçük ama beklenmedik bir artışı sindirmeye çalışması ile Perşembe günü Asya’da petrol geriledi.

%0,37 düşüşle 55,87 dolar olurken %0,34 kayıpla 53,13 dolara geriledi. Yeni ABD Başkanı Joe Biden yönetiminde büyük bir teşvik paketi geleceği umudu üzerine petrol, son iki günde elde ettiği getirilerin bir kısmını kaybetti ancak her iki gösterge de 50 dolar üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) , 15 Ocak ile biten hafta için 2,562 milyon varil artış gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler, 300.000 varil düşüş yönünde idi ve bir önceki hafta 5,821 milyon varil düşüş kaydedilmişti.

Axi kıdemli piyasa stratejisti Stephen Innes, “ABD ham petrol stoklarının, düşüş tahminlerine karşı 2,56 milyon ile ufak bir artış yaşamasının ardından petrol fiyatları olası kâr realizasyonuna karşı bir nebze hassas görünüyor” dedi.

Bununla birlikte aynı veriler, benzin ve dizel, distilat ve jet yakıtını kapsayan distilat stoklarında beklenenden küçük bir artış gösterdi.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Cuma günü açıklanacak.

Innes’e göre COVID-19’un hareketlilik üzerindeki kısıtlamaları petrol talebinin kısa vadeli görünümüne zarar verse de yatırımcılar, aşı dağıtımlarının karantinaları gevşeteceğine dair umutlarla daha ileri bakıyordu.

“Aynı zamanda Çin’in yakın vadeli ham petrol talep öngörüsü yüksek ve Yeni Ay Yılı öncesinde ülkedeki karantinaların yayılmasından dolayı düşüş yönlü revizyona yatkın görünüyor.”

Öte yandan Biden, ABD’nin 46. Cumhurbaşkanı olarak yemin ettikten sonra çalışmaya başladı ve ilk aksiyonlarından biri, Kanada’daki Keystone XL petrol boru hattı projesine verilen izni iptal etmek oldu. Ayrıca Amerika’nın Paris iklim sözleşmesine geri döneceğini duyurdu.

Biden’in basın sekreteri Jen Psaki, ayrıca yönetimin federal topraklarda yeni petrol ve gaz kiralamalarını bitirme sözü vereceğini ancak henüz bir zaman çizelgesi belirlenmediğini söyledi.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir