Petrol düşük, yatırımcılar üretim politikası için OPEC+ toplantısını bekliyor

Petrol düşük, yatırımcılar üretim politikası için OPEC+ toplantısını bekliyor

Petrol düşük, yatırımcılar üretim politikası için OPEC+ toplantısını bekliyor

Investing.com – Petrol Cuma günü Asya sabahında haftayı düşük bir not ile bitirdi. OPEC+ toplantısı öncesinde küresel pazar sıkılaştı.

%0,30 düşüşle 65,92 dolar olurken %0,41 azalarak 63,27 dolara geriledi.

OPEC+ toplantısı, fiyatlar artmaya devam ederken kartelin üretim seviyelerinde yapacağı değişiklikleri için yakından izlenecek.

Suudi Arabistan, stokları azaltmak ve arz bolluğu korkularını yatıştırmak için bu yılın başında ek üretim kesintileri sözü verdi. Bununla birlikte Rusya üretimde artış için baskı yapabilecekken diğer üye devletlerin üretimi şu an olduğu gibi sürdürmeyi önereceğine dair işaretler var.

Texas ve civar bölgelerde geçen hafta yaşanan soğuk havaların üzerine piyasadaki sıkılaşma sürüyor. Üreticiler, hava koşulları yüzünden aksayan milyonlarca varil üretimi yavaş yavaş yerine koymaya devam ediyor.

Goldman Sachs Group Inc. önümüzdeki iki çeyrekte Brent vadeli işlemlerinin 70 doları geçeceğini öngördü. Bazı yatırımcılar uzun vadede 100 dolara artış tahmininde bile bulunuyor.

Yakıt talebi cephesinde ise dünya genelinde Covid-19 krizinden yavaş ama istikrarlı bir ekonomik toparlanma işaretleri, yatırımcı hissiyatını destekledi. Aşı dağıtımları da devam ederek hızlı bir küresel ekonomik toparlanma iyimserliğini artırıyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir