Petrol düşük; Çin’deki Covid-19 artışı yakıt talebi endişelerini tetikliyor

Petrol düşük; Çin’deki Covid-19 artışı yakıt talebi endişelerini tetikliyor

Petrol düşük; Çin’deki Covid-19 artışı yakıt talebi endişelerini tetikliyor

Investing.com – Petrol, Çin’deki yeni Covid-19 kısıtlamaları ve yakıt talebi endişelerindeki artış nedeniyle 11 ayın yüksek seviyesinden düşmeye devam ederek Cuma günü Asya’da düşüş yaşadı.

%1,21 düşüşle 55,42 dolar olurken %1,32 kayıpla 52,43 dolara geriledi. Her iki gösterge de 50 dolar üzerinde seyretmeye devam etti.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in yakıt talebindeki toparlanma, 2020 sonunda petrolü desteklemiş ve ABD ve Avrupa’daki düşük talebi telafi etmişti. Ancak ülkedeki yeni bir Covid-19 dalgası, kısıtlayıcı tedbirlerin yeniden yürürlüğe girmesine yol açtı.

Axi kıdemli piyasa stratejisti Stephen Innes, “doğrusu Çin’deki vaka sayıları tüccarlar açısından taleple ilgili en önemli endişe kaynağı olduğundan yatırımcılar, uzun vadeli kazanç için kısa vadeli sancılarla boğuşuyor” dedi.

Şanghay Perşembe günü iki ay içinde ilk kez bölgesel olarak bulaşan vaka raporladı ve Hong Kong özel yönetim bölgesinin, Yau Tsim Mong bölgesinde bu hafta sonu ilk karantinasını uygulamaya başlayacağı bildirildi.

Önleyici tedbirler alan diğer bölgelerden Pekin’de, Çin Yeni Yılı tatili için vatandaşların seyahat etmemeleri çağrısı yapıldı. Bu dönemde genelde on milyonlarca kentli çalışan köylerine döner.

ANZ Research analistlerine göre küresel olarak aniden uygulanan yeni kısıtlamalar, önceki hafta küresel uçuşların %25 azalması ile havayolu sanayisini kötü şekilde etkiledi.

“Bu, muhtemelen jet yakıt talebine ağır etki edecek.”

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) raporu gün içinde yayınlanacak. Pazartesi günkü tatil ve Çarşamba günkü Başkanlık yemin töreni nedeniyle verileri yayınlanması ertelendi.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir