Petrol düşük ancak haftayı, yakıt talebinde iyileşme umutları ile 70 dolara yakın kapatıyor

Petrol düşük ancak haftayı, yakıt talebinde iyileşme umutları ile 70 dolara yakın kapatıyor

Petrol düşük ancak haftayı, yakıt talebinde iyileşme umutları ile 70 dolara yakın kapatıyor

Investing.com – Cuma günü petrol Asya sabahında düşüş yaşadı. Yatırımcılar, yakıt talebindeki toparlanma umutlarını artıran ABD’nin teşvik paketindeki son adımı kutlasa da önceki seanstan elde ettiği kazancın bir kısmını geri verdi.

%0,07 düşüşle 69,47 dolar olurken %0,32 düşüşle 65,81 dolardan işlem gördü. Her ikisi de 60 dolar üzerinde seyretmeye devam etti.

ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi’nin 1,9 trilyon dolarlık pakete nihai onayı vermesinden bir gün sonra Perşembe günü tasarıyı yasalaştıran imzayı attı.

Yatırımcılar, baharın gelişi ile daha çok aracı yolda göreceklerine dair iyimserliği de korudu. Geçen hafta Amerikan otoyollarında kat edilen araç millerinde, önceki 7 güne göre %10 artış görüldüğü bildirilirken İngiltere yol kullanımı da yükseldi.

Ancak OPEC, Perşembe günü talep görünümü konusunda temkinli duruşunu korudu ve önümüzdeki iki çeyrekte pompalanması gerekecek ham petrol talebini düşürdü.

Bununla birlikte OPEC ve müttefiklerinin, mevcut üretim kesintilerini sürdürme kararı, piyasayı sıkılaştırmaya devam ediyor ve küresel Covid-19 aşı dağıtımı da yakıt talebinde toparlanmaya ilişkin iyimserliği hala artırıyor.

FGE analistleri bir notta, “aşılama programlarının başarılı olduğunu varsayarsak bu yaz ABD ve Avrupa yolculuk sezonunda bastırılmış benzin talebinin ortaya çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Suudi Arabistan’da bir tesise yapılan saldırı sonrasında Pazartesi günü fiyatlar 2018 Ekim ayından beri görülen en yüksek noktaya yükselirken petrol dalgalı bir haftayı kapatıyor. Hafta ilerledikçe fiyatlar düştü ancak haftalık kaybı ılımlı olacak.

Brent vadeli işlemleri için hızlı zaman aralığı, önceki hafta görülen 54 sente kıyasla Perşembe günü gecikme tazminatı olarak 63 sentti.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir