Petrol düştü; ABD ham petrol arzındaki sürpriz düşüş yatırımcıları şaşırttı

Petrol düştü; ABD ham petrol arzındaki sürpriz düşüş yatırımcıları şaşırttı

Petrol düştü; ABD ham petrol arzındaki sürpriz düşüş yatırımcıları şaşırttı

Investing.com – Çarşamba sabahı Asya’da petrol düşüş yaşadı ancak ABD’nin ham petrol stoklarında sürpriz bir düşüş raporlamasının ardından stabil hale geldi.

%0,20 düşüşle 68,25 dolar olurken %0,09 kayıpla 64,74 dolara geriledi.

Salı günü ham petrol arz verileri, 12 Mart ile biten haftada 1 milyon varillik sürpriz bir düşüş yaşandığını gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan tahminler, 2,715 milyon varil artış öngörürken bir önceki hafta 12,792 milyon varil artış bildirilmişti.

API verileri ayrıca 926.000 varil düşüş ve 904.000 varil artış olduğunu gösterdi.

Yatırımcılar şimdi Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) bekliyor. EIA verileri de stoklarda bir düşüş olduğunu gösterirse bu, Texas ve civar bölgelerdeki beklenmedik soğuk havanın ardından yaşanan artışların ardından Şubat ortasından bu yana görülen ilk düşüş olacak.

Yatırımcıların radarında olan diğer şeyler, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) aylık raporu ile . Yakıt talebindeki toparlanmayı ve daha yüksek likidite olasılığını hesaplamak için bu raporlar faydalı olabilir.

Düşüş yönlü son eğilime rağmen petrol 2021 yılında hala %34 yüksek. OPEC+’nın Nisan ayına kadar yürürlükte olan üretim kesintilerinin ve Covid-19 aşı dağıtımı sürdükçe yakıt talebindeki toparlanmaya dair artan iyimserliğin desteğini aldı.

Diğer yandan AstraZeneca PLC/Oxford aşısının olası yan etkilerine karşı korkular, Avrupa’da yakıt talebindeki toparlanmaya zarar vermeye devam ediyor. Aşı kullanımını askıya alan son ülkeler İsveç ve Litvanya oldu. Avrupa İlaç Kurumu, yan etkilere dair raporları incelediğini ve Perşembe günü bulguların paylaşılacağını söyledi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir