Petrol, dünya genelinde ekonomik toparlanma işaretleri sayesinde yüksek

Petrol, dünya genelinde ekonomik toparlanma işaretleri sayesinde yüksek

Petrol, dünya genelinde ekonomik toparlanma işaretleri sayesinde yüksek

Investing.com – Küresel ekonominin Covid-19’dan kurtuluşuyla ilgili artan iyimserlik sayesinde petrol, Pazartesi günü Asya’da 1 dolardan fazla kazandı. ABD’den büyük teşvik paketi olasılığının artması ve ülkenin üçüncü Covid-19 aşısını onaylaması, yakıt talebi umutlarını artırdı.

%1,72 artışla 65,53 dolara ulaştı ve Nisan sözleşmesi 26 Şubat’ta sona erdi. %1,71 kazanarak 62,55 dolara yükseldi.

Axi kıdemli küresel piyasalar stratejisti Stephen Innes, “ABD’deki büyük mali teşvikin Meclis’ten geçmesi üzerine ve merkez bankaları, piyasanın ima ettiği finansal sıkılaşmayı önlemek üzere tüm güçlerini kullanmaya devam ettikçe petrol fiyatları risk varlıklarının çoğu ile paralel olarak bu sabah toparlanıyor” dedi.

1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi, hafta sonu Temsilciler Meclisi’nden geçti, şimdi Senato’da tartışılıyor.

ABD’den olumlu haberler gelmeye devam etti. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Johnson & Johnson’ın (NYSE:) COVID-19 aşısı için acil kullanım onayı verdi. Ülkedeki aşı dağıtımı cephanesine eklenen üçüncü aşının, aşılama çabalarını destekleyeceği kesin. Ay sonuna kadar 20, 2021 ortalarına kadar 100 milyon doz aşının sevk edilmesi bekleniyor.

Asya’da da toparlanma işaretleri vardı. Erken saatlerde yayınlanan veriler, Japonya’nın Şubat ayında 51,4 olduğunu gösterdi. Investing.com tahminleri 50,6 iken Ocak ayı okuması 49,8’di.

Yatırımcılar şimdi OPEC+’nın toplantısını bekliyor.

Innes “OPEC+ ‘nın, artan talebi karşılamasını ve içerideki disiplinli ördekleri bir arada tutmasını sağlamak için piyasaya daha fazla arz girmesine ihtiyacı var” diye ekledi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir