Petrol, Covid-19 karantinası ile yakıt talebi endişeleri üzerine düşüşte

Petrol, Covid-19 karantinası ile yakıt talebi endişeleri üzerine düşüşte

Petrol, Covid-19 karantinası ile yakıt talebi endişeleri üzerine düşüşte

Investing.com – Petrol Perşembe sabahı Asya’da yaklaşık %2 düşüş yaşadı. Avrupa’da Covid-19 kaynaklı yeni karantinalar, yakıt talebine yönelik endişeleri yeniden tetiklerken bir konteynır gemisinin karaya oturması ile Süveyş Kanalı’nda petrol sevkiyatının engellenmesi, getirilere baskı uyguladı.

%1,37 düşüşle 63,53 dolar olurken %1,67 kayıpla 60,16 dolara geriledi. Ancak her iki sözleşme de 60 dolar üzerinde seyretmeye devam etti.

Avrupa’da üçüncü vaka dalgası ve aşı dağıtımındaki gecikmeler yakıt talebini etkilerken petrol bir darbe daha aldı. Süveyş Kanalı’nda sıkışan ‘Ever Given’ adlı gemi, 13 milyon varil petrol taşıyan 10 tankerin yolunu kapattıktan sonra fiyatlar Çarşamba günü keskin bir şekilde tersine döndü. Çekici ve kepçelerin gemiyi çıkarma çabaları henüz başarılı olamadı.

Çarşamba günü ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) yayınladığı veriler, benzin talebinde ilerleme ve rafineri işleyiş oranlarında yükseliş göstererek piyasaları destekledi.

göre 19 Mart ile biten haftada 1,912 milyon varil artış yaşandı. Investing.com tarafından derlenen tahminler, 272.000 milyon varil düşüş yönündeydi ve önceki hafta 2,396 milyon varil artış raporlanmıştı.

Bir gün öncesinde (API) verileri ise 2,927 milyon varil artış göstermişti.

Bununla birlikte dünyanın en önemli su yolundaki blokaj ve ABD arz verileri, artan Covid-19 vakaları ve yakıt talebi endişeleri ile gölgede kaldı.

Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar, “bu faktörler [Süveyş Kanalı’ndaki blokaj ve ABD talebi] etkili olduğu kadar bu hafta başında sorulan talep endişeleri sorularını gerçekten ortadan kaldırmıyor” dedi.

“Ve ilgi Avrupa’da olsa da Hindistan ve Brezilya gibi istikrarlı petrol talebi büyümesi hikayesi için gerçekten önemli olan gelişmekte olan ekonomilerde de artan vakalar var.”

Hindistan Çarşamba günü tek günlük en yüksek yeni vaka ve ölümü raporlayarak yeni bir ‘çifte mutant’ virüs varyantının bulunmuş olduğunu ekledi.

Yakıt talebi endişeleri kalıcı olduğu ve fiyatlar düştüğü için OPEC+’nın 1 Nisan’daki toplantısında mevcut üretim kesintilerini uzatacağına dair beklentiler artıyor.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir