Petrol, Covid-19 aşı sorunları ve ABD’nin artan stoklarının yarattığı ikiz tehdit üzerine düştü

Petrol, Covid-19 aşı sorunları ve ABD’nin artan stoklarının yarattığı ikiz tehdit üzerine düştü

Petrol, Covid-19 aşı sorunları ve ABD’nin artan stoklarının yarattığı ikiz tehdit üzerine düştü

Investing.com – Petrol Salı günü Asya sabahında düşüş yaşadı. Avrupa’nın Covid-19 aşılarındaki gecikmenin yakıt talebi toparlanması üzerindeki etkisinin yanında ABD’nin artan ham petrol stoklarıyla ilgili endişeler de art arda üçüncü kayıp günü raporlanmasına yol açtı.

%0,78 düşüşle 68,34 dolar olurken %0,75 kayıpla 64,90 dolara geriledi.

Olası yan etkilere dair artan endişeler yüzünden AstraZeneca (NASDAQ:) PLC/Oxford Üniversitesi COVID-19 aşısının kullanımını askıya alan son Avrupa ülkeleri Almanya, Fransa ve İtalya oldu. İrlanda ve Hollanda’nın da aralarında bulunduğu, gittikçe uzayan bir ülke listesi, aşının kullanımını askıya almıştı.

Askıya alınması da kıtadaki aşılama temposuna dair endişeleri derinleştiriyor. Bu gecikmeler, ekonominin virüsten kurtulmasını geciktirerek yan etki olarak yakıt talebini etkileyebilir.

Bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü (WHO), aşı ile kurulan bir bağlantı olmadığını söyleyerek panik yapmamaya çağırdı. Asya-Pasifik bölgesinde Avustralyalı Maliye Bakanı Josh Frydenberg, günün erken saatlerinde yaptığı açıklamada ülkenin aşı kullanımını durdurma planı olmadığını söyledi. Taylandlı Başbakan Prayut Chan-O-Cha ve kabine üyeleri de Salı günü aşı oldu.

Avrupa’daki endişeler, salgın döneminde kuruyan yakıt talebinin ardından petrolün Covid-19 öncesi seviyelere doğru toparlanışını geri çevirme tehdidi taşıyor. Bununla birlikte genel olarak küresel aşı dağıtımı temposundaki yavaşlamadan dolayı getiriler sınırlı oluyor.

Üretim, Şubat ayında Texas ve civar bölgelerde görülen beklenmedik soğuk havanın etkilerinden yavaş yavaş kurtulmaya devam ederken Atlantik’te stoklar artmayı sürdürüyor.

ING Economics analistleri “ham petrol stoklarının 500 milyon varile yaklaşmasına yol açan ABD rafineri aksaklıklarının bir sonucu olarak ham petrol stokları son haftalarda önemli ölçüde yükseldi” dedi.

ABD ham petrol arz verileri, günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir