Petrol, Covid-19 aşı dağıtımının yakıt talebini teşvik edebileceği umuduyla yükseldi

Petrol, Covid-19 aşı dağıtımının yakıt talebini teşvik edebileceği umuduyla yükseldi

Petrol, Covid-19 aşı dağıtımının yakıt talebini teşvik edebileceği umuduyla yükseldi

Investing.com – COVID-19 aşıları yaygınlaştırılmaya devam ederken kısa vadeli talep görünümünün kötüleşmesi, nihai talep toparlanmasına karşı ağır bastığından Salı günü petrol Asya’da yükseldi.

%0,61 artışla 51,26 dolara yükseldi ve 50 dolar üzerinde kaldı. %0,71 yükselişle 47,96 dolara ulaştı.

Covid-19 vakalarındaki artış Güney California’nın karantinayı genişletmesine yol açtı ve Alman yetkililer virüsün verdiği ekonomik zararın, ülkedeki aşı dağıtımının yavaş temposu nedeniyle uzun sürebileceği konusunda endişeli.

Asya hisseleri, haftanın başında yasalaşan teşvik tedbiri haberinin coşkusu ile Salı günü çoğunlukla yüksek işlem gördü. Zayıf da petrolü ve dolarla fiyatlanmış diğer emtiaları destekledi.

Son aşı dağıtımlarının etkisindeki petrol rallisi, son birkaç haftadır risk altında. Fiyatların, yakıt talebindeki fiili toparlanmanın önünde ilerlediğine dair korkular artıyor.

OPEC+ Ocak ayından itibaren üretim kesintilerini günlük 500.000 varil düşürecek. Rusya başbakan yardımcısı Alexander Novak önceki hafta yaptığı açıklamada, “eğer durum normale dönüp stabil olursa” 1 Şubat’tan itibaren üretim artışını desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

ING Groep NV emtia strateji müdürü Warren Patterson Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “virüsle ilgili tekrar ortaya çıkan endişe, kısa vadede petroldeki artışı sınırlayacak ve Rusya’nın Şubat ayında üretim artışı lehinde olacağı varsayımı da yardımcı olmayacak” dedi.

COVID-19’la ilgili gelişmelerin fiyat hareketlerini etkilemeye devam edeceğini de söyledi.

OPEC+’in Ortak Teknik Komitesi ve Ortak Bakanlıklar İzleme Komitesi, sırayla 3 ve 4 Ocak’ta toplanacak. 13. OPEC ve OPEC dışı Bakanlıklar Toplantısı 4 Ocak’ta yapılacak.

Kartel, bu toplantılar esnasında Şubat ayının üretim seviyelerine karar verecek. Yatırımcılar, kartel üyeleri arasında herhangi bir hissiyat değişimi olup olmadığını merakla bekliyor. İran’ın uzun vadede petrol üretimini artırma planları, OPEC’in piyasada bir arz bolluğu yaratmadan üretimi kademeli bir şekilde artırma planları karşısında risk oluşturuyor.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak olan bekliyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir