Petrol, ABD üretiminin beklenenden daha yavaş bir şekilde açılması ile 13 ayın yükseğinde

Petrol, ABD üretiminin beklenenden daha yavaş bir şekilde açılması ile 13 ayın yükseğinde

Petrol, ABD üretiminin beklenenden daha yavaş bir şekilde açılması ile 13 ayın yükseğinde

Investing.com – Salı günü petrol Asya’da 13 ayın yükseğine yaklaştı.

Bir önceki hafta Texas ve civar bölgelerde görülen soğuk hava koşulları, ham petrol üretimini etkilemişti ve ABD üretiminin toparlanması zaman alıyor. Kayaç petrol üreticileri, donmuş borular ve enerji tedarikindeki kesintiler yüzünden günlük en az 2 milyon varil ham petrolün tekrar başlamasının iki haftayı bulabileceğini tahmin ediyor.

%1,38 artışla 65,25 dolar olurken %1,38 yükselerek 62,55 dolara ulaştı.

Axi kıdemli küresel piyasa stratejisti Stephen Innes, “yatırımcıların utanmadan boğa bir görünüme eğilimli olması ile petrol kompleksindeki pozitif ivme sürüyor… dün gece petrol fiyatında büyük birçok revizyon duyuruldu ve bu da %3 üzerindeki ralliye katkıda bulunmuş olabilir” dedi.

Goldman Sachs (NYSE:) emtia araştırmaları, beklenenden düşük stoklar, üretime dönük faaliyeti yeniden başlatmanın daha yüksek marjinal maliyetleri ve bu artışa katkıda bulunan spekülatif akışlar sebebiyle, 2021’in iki ve üçüncü çeyrekleri için ham petrol fiyat tahminlerini 10 dolar yükseltti.

Yatırım bankası (NYSE:) de toparlanan talep beklentileri dahil “epey gelişmiş bir piyasa işaretleri” üzerine Brent vadeli işlemlerinin üçüncü çeyrekte 70 dolara yükseleceğini öngörüyor.

Petrol ayrıca OPEC ve 2021’de kayaç petrol arzında sınırlı bir artış kaydeden ABD petrol şirketlerinin de desteğini aldı. ABD’nin en büyük üreticileri, artan fiyatlara rağmen üretimi dondurma kararı aldı ve bu durum OPEC+ olarak bilinen OPEC ve müttefikleri için faydalı oluyor.

Yatırımcılar Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bekliyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir