Petrol, ABD stoklarındaki büyük artışla zayıfladı ancak Covid-19 aşı haberleri ile destek gördü

Petrol, ABD stoklarındaki büyük artışla zayıfladı ancak Covid-19 aşı haberleri ile destek gördü

Petrol, ABD stoklarındaki büyük artışla zayıfladı ancak Covid-19 aşı haberleri ile destek gördü

Investing.com – ABD ham petrol stoklarında önceki hafta görülen beklenenin üzerinde bir artışın ardından endişeler artarken petrol Çarşamba günü Asya’da düşüş yaşadı. Ancak pozitif aşı haberleri, yakıt talebinde toparlanma umutlarını artırdı ve petrolün kaybını sınırladı.

%0,45 düşüşle 48,62 dolar olurken %0,44 kayıpla 45,40 dolara geriledi. Her ikisi de 40 dolar üzerinde seyretti.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) paylaştığı göre 4 Aralık ile biten haftada ABD ham petrol stoklarında 1,141 milyon varil artış yaşandı.

Bu artış, Investing.com tarafından hazırlanan 1,514 milyon varil düşüş beklentilerinin epey üzerinde ancak önceki hafta görülen 4,146 milyon varil artışın da altında.

Yatırımcılar şimdi (EIA) raporunu bekliyor.

Fujitomi Co. baş analisti Kazuhiko Saito Reuters’e yaptığı açıklamada, “dünya genelindeki zayıf yakıt talebi ile Libya ve ABD’de artan petrol üretimini göz önüne aldığımızda temel bir bakış açısından son ralli abartılmış görünüyor” dedi.

“Ancak aşılama ile pandeminin gelecek yıl kontrol altına alınabileceği umutları arasında boğa hissiyatı muhtemelen devam edecek.”

Aşı cephesinde; İngiltere, (NYSE:) ve BioNTech SE (F:) tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı BNT162b2 ile ilk hastalarını aşılamaya başladı. İngiltere’nin İlaç ve Sağlık Bakım Ürünleri Düzenleme Ajansı, önceki hafta aşının acil durum kullanımı için geçici bir ruhsat verdi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Perşembe günü BNT162b2’yi konuşmak üzere toplanacak. Sağlık Bakanı Alex Azar’a göre FDA bu toplantıda acil durum ruhsatı verirse dağıtım 24 saat içinde başlayabilir. FDA toplantı öncesinde aşının güvenliği veya etkinliği üzerine tehlike içermediğini belirten belgeler yayınladı.

Bu haberler ile yatırımcıların korkuları bir nebze yatıştı. Covid-19 vakalarında büyük artışlar gören California, Almanya, Güney Kore ve Hong Kong son günlerde kısıtlama tedbirlerini artırdı.

Johns Hopkins verilerine göre 9 Aralık itibarıyla dünya genelinde Covid-19 vakaları 68,1 milyonu ve ABD’deki sayılar da 15,1 milyonu geçti.

Öte yandan Covid-19 aşısı sayesinde yakıt talebindeki toparlanmaya dair güvenin arttığını gösteren işaretler var: hedge fon yöneticileri, geçen hafta art arda dördüncü hafta için petrol vadeli işlemleri ve opsiyonlarının önemli büyük alıcılarıydı.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir