Petrol, ABD stoklarındaki artış hüsranı üzerine beşinci günde de düşüş yaşadı

Petrol, ABD stoklarındaki artış hüsranı üzerine beşinci günde de düşüş yaşadı

Petrol, ABD stoklarındaki artış hüsranı üzerine beşinci günde de düşüş yaşadı

Investing.com – ABD ham petrol ve yakıt stoklarındaki artışa karşı Asya’da Perşembe günü petrol art arda beşinci günde de düşüş yaşadı. COVID-19 da yakıt talebindeki toparlanma görünümü üzerinde kara bulutlar oluşturmaya devam ediyor.

%0,56 düşüşle 67,62 dolar olurken %0,54 kayıpla 64,25 dolardan alıcılandı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Çarşamba günü yayınladığı stok verileri, 5 Mart ile biten haftada 2,396 milyon varil ile art arda dördüncü haftada da artış yaşandığını gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan öngörüler, 2,964 milyon varil artış yönünde olurken bir önceki hafta 13,798 milyon varil artış bildirilmişti.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) , 1 milyon varil sürpriz bir düşüş göstermiş ve stoklardaki artış zincirinin kırılacağına dair umutları artırmıştı.

ABD rafinerileri Şubat ayında Texas ve civar bölgelerde görülen beklenmedik soğuk havadan kurtuluşunu sürdürüyor.

Capital Economics bir yazıda “rafineri faaliyetinde devam eden toparlanma ile bile ABD ham petrol stokları geçen hafta yükseldi… rafineri faaliyeti daha da artıp ham petrol üretimi sabit kaldıkça stokların kısa zamanda daha da düşeceğini düşünüyoruz” diyerek rafinerilerin “hızla tekrar çevrimiçi olduğunu” ekledi.

Covid-19 cephesinde ise Almanya vakalarda artış raporlarken Fransa ve İtalya kısıtlamaları sıkılaştırmayı düşünüyor. Pek çok Avrupa ülkesi de AstraZeneca PLC (LON:)/Oxford tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının kullanımını, olası yan etkilere dair endişeler yüzünden askıya almıştı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir