Petrol, ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüşle yükseldi

Petrol, ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüşle yükseldi

Petrol, ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüşle yükseldi

Investing.com – ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüşün gerçekleşmesi ve ABD’de Covid-19 mali destek paketinin yakıt talebindeki toparlanmayı artıracağı umutları ile Çarşamba günü petrol Asya’da yükseldi.

%0,41 artışla 51,44 dolar olurken %0,56 yükselerek 48,27 dolardan işlem gördü.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) , 25 Aralık ile biten hafta için 4,785 milyon varil düşüş yaşandığını gösterdi. Bu rakam, Investing.com tarafından hazırlanan 2,1 milyon varillik düşüş tahminlerinden büyüktü ve önceki hafta 2,7 milyon varil artış görülmüştü.

Axi kıdemli küresel piyasa stratejisti Stephen Innes Reuters’e yaptığı açıklamada “petrol fiyatları zayıf dolar ile destek gördü ve nihayet dost canlısı bir API raporu elde etti” dedi.

Çarşamba sabahı düşük işlem görmeye devam etti.

Yatırımcıların gözü şimdi ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) bugün yayınlanacak olan .

Temsilciler Meclisi ve Başkan Donald Trump, Amerikalılara yapılacak 600 dolarlık doğrudan ödemenin 2.000 dolara çıkarılmasını onayladı. Ancak Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Salı günü bu miktar artışını engelledi.

Covid-19 aşılama programlarının şu anki gibi 2021’de de devam edecek olmasıyla kısıtlamaların kaldırılması ve ekonomik faaliyetin yeniden başlaması, yakıt talebindeki toparlanma ile petrol fiyatlarında artışa yol açabilir.

Ancak karantinalara ve yakıt talebi üzerindeki etkisine ilişkin anlık endişeler, kısa vadede petrolün artışını sınırlayabilir. Covid-19 virüsünün yeni B117 türü ilk olarak Eylül ayında İngiltere’nin güneydoğusunda görülmüştü ve yayılmaya devam ediyor. ABD Colorado eyaletinde ilk vakayı raporladı. İngiltere’nin birçok bölgesi, 4. Aşama olan en katı kısıtlamalara maruz kalabilir.

OPEC+ önümüzdeki hafta toplanacak. OPEC+’nın Ortak Teknik Komitesi ve Ortak Bakanlıklar İzleme Komitesi, sırasıyla 3 ve 4 Ocak’ta toplanacak. 13. OPEC ve OPEC dışı Bakanlıklar toplantısı da 4 Ocak’ta yapılacak.

Kartel, toplantılar esnasında mevcut üretim kesintilerinin Şubat ayından itibaren azaltılmasını tartışacak. Rusya günlük 500.000 varil artışı destekliyor. Üretim zaten Ocak ayında bu miktarda artırılacak.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir