Petrol, ABD ham petrol arzındaki düşüş ve yakıt talebinde tatil patlaması umutları ile yüksek

Petrol, ABD ham petrol arzındaki düşüş ve yakıt talebinde tatil patlaması umutları ile yüksek

Petrol, ABD ham petrol arzındaki düşüş ve yakıt talebinde tatil patlaması umutları ile yüksek

Investing.com – ABD ham petrol arzındaki düşüş, yakıt talebinde artış olacağına dair umutları artırırken ve olası bir Brexit anlaşması beklentileri ile petrol, Perşembe günü Asya’da yükseldi.

%0,27 artışla 51,38 dolar oldu ve 23 Aralık’ta 21 Mart sözleşmesine geçti. ise %0,25 yükselişle 48,24 dolara ulaştı. Her ikisi de Çarşamba günü %2 üzerinde artış yaşadı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Çarşamba günkü verileri, 18 Aralık’a kadar olan haftada 562.000 düşüş yaşandığını gösterdi. Bu rakam, Investing.com tarafından hazırlanan 3,186 milyon ve önceki hafta yaşanan 3,135 milyon varillik düşüşe kıyasla az.

EIA öncesinde Amerikan Petrol Enstitüsü (API) raporu, ABD ham petrol arzında 2,7 milyon varil artış göstermişti.

Nissan Securities genel araştırma müdürü Hiroyuki Kikukawa, Reuters’e yaptığı açıklamada “tüm yatırımcılar tatil moduna girmişken petrol piyasaları sessiz. ABD’nin düşük ham petrol ve yakıt stokları ile doları zayıflatan olası Brexit anlaşması iyi haber ancak yeni tip koronavirüse ilişkin endişeler, artışları sınırlıyor” dedi.

1 Ocak’ta beklenen kaotik çıkış yerine bir Brexit anlaşmasının yakın olduğuna dair İngiltere ve AB’den gelen haberler de petrol fiyatlarını destekledi. Perşembe günü dolar zayıf işlem gördü ve Amerikan doları ile fiyatlanan emtiaları, diğer döviz varlıkları olanlar için daha alınabilir hale getirdi.

Bununla birlikte bazı yatırımcılar, Covid-19’un yeni B.1.1.7 türü İngiltere’de yayılmaya devam ettikçe yakıt talebine ilişkin endişelerini korudu. Başbakan Boris Johnson, İngiltere’de katı tedbirler uyguladı. Amerikalılar da ülkedeki Covid-19 vakalarındaki son artış yüzünden Noel’de seyahat etmemeleri konusunda uyarıldı.

ABD enerji firmaları önceki hafta yeni kuleler ekledi. Art arda beşinci haftada eklenen bu petrol ve doğalgaz kule sayısı da gerginlikleri körükledi.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir