Petrol, ABD ham petrol arzında yaşanan düşüş ile yükseldi ancak piyasa riskleri devam ediyor

Petrol, ABD ham petrol arzında yaşanan düşüş ile yükseldi ancak piyasa riskleri devam ediyor

Petrol, ABD ham petrol arzında yaşanan düşüş ile yükseldi ancak piyasa riskleri devam ediyor

Investing.com – ABD ham petrolü yedinci günde de artış yaşayarak Çarşamba günü Asya’da yükseldi. ABD ham petrol stoklarında yaşanan büyük bir düşüş, yatırımcıların yakıt talebine ilişkin hissiyatını artırdı.

, Salı seansında yaklaşık %2 kazandıktan sonra %1,34 artışla 57,34 dolar oldu. ise önceki seansta %1,7 artış yaşadıktan sonra %1,22 daha yükselişle 53,86 dolara çıktı. Her ikisi de 50 dolar üzerinde ve Şubat 2020’den beri gördükleri en yüksek seviyelerde işlem görüyor.

(API) raporu, 8 Ocak ile biten hafta için ABD ham petrol arzında 5,821 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Bu düşüş, Investing.com tarafından hazırlanan ve 2,7 milyon varil düşüş gören tahminlerden ve bir önceki hafta raporlanan 1,663 milyon varil düşüşten daha büyüktü.

Yatırımcılar şimdi (EIA) raporunu bekliyor.

Avrupa ve ABD, şimdiye kadar görülmemiş seviyelerde artan vaka ve ölüm sayıları raporlamaya devam etse de yatırımcılar, Covid-19 salgınını genel olarak görmezden geliyor. Beklenenden daha yavaş dağıtım ve aşılama olsa da aşı dağıtımlarına odaklılar.

Ancak düşen stoklar ve artan petrol fiyatları, ABD’li sondajcıların petrol sahasına tekrar dönmesine yol açabilir. Suudi Arabistan ve diğer OPEC üyelerinin üretimlerini düşürmesi ile Amerikan üreticiler de devreden pazar payından faydalanabilir.

Suudi Arabistan’ın önceki hafta önerdiği, Şubat ve Mart aylarında gönüllü olarak günlük 1 milyon varillik ek üretim kesintisinin desteği de sürüyor.

Bazı yatırımcılar, önümüzdeki piyasa risklerine ilişkin bir başlangıç uyarısı yayınladı.

Axi kıdemli küresel pazar stratejisti Stephen Innes, “ABD’li kayaç petrol üreticilerinin petroldeki ralliye olan cevabı, yakın vadede petrol için en önemli arz yönlü riski oluşturuyor” dedi.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir