Pandemi acımasızlaşıyor, Intel ve IBM hüsranı, EIA verileri – Piyasalarda neler oluyor?

Pandemi acımasızlaşıyor, Intel ve IBM hüsranı, EIA verileri – Piyasalarda neler oluyor?

Pandemi acımasızlaşıyor, Intel ve IBM hüsranı, EIA verileri – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Salgınla ilgili gelişmeler gittikçe kötüleşiyor, Başkan Joe Biden önümüzdeki ay içerisinde 100.000 ölüm daha olacağı konusunda uyarırken Tokyo, yeniden programlanan yaz Olimpiyatlarını iptal edebilir. Avrupa’daki PMI’lar da düşüş yaşadı ve bütçe açığı arttı. Hisse senedi piyasaları düşük açılacak. Intel (NASDAQ:) ve IBM’e (NYSE:) yönelik şüpheler ise yardımcı olmuyor.

İşte 22 Ocak Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

Salgınla ilgili gelişmeler, dünyanın büyük bölümünde gittikçe kötüleşiyor. Başkan Joe Biden, önümüzdeki ay içinde ABD’de Covid-19’dan ölen kişi sayısının 500.000’i geçebileceğini söylerken Almanya’da bu sayı 50.000’i geçti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, mevcut karantinanın yaza kadar sürebileceğini söyledi ve Japonya hükümeti, geçen yıl zaten yeniden planlanan Olimpiyat Oyunları’nı iptal etmesi gerekeceği haberlerini reddetmek zorunda kaldı.

Tüm bunlar küresel piyasalara baskı yaparak endeksini %1,2 ve ’yi %0,4 düşürdü. Çin endeksleri de zemin kaybetti. Risk iştahının azalması ile dolar yükseldi. %10 kayıp daha yaşadı.

Intel hisseleri, çeyrek dönemlik raporunun yetkisiz bir şekilde erkenden yayınlanan raporunun ardından Perşembe günü elde ettiği getirileri kaybedecek.

Satış ve kârı beklentileri aştı ancak piyasa, Samsung (KS:) ve Taiwan Semiconductor Manufacturing gibi rakipleri ile daha çok lisans anlaşması yapma planlarına olumsuz karşılık verdi.

IBM hisseleri de gelir büyümesine kalıcı bir dönüş için zaman çizelgesini bir kez daha erteledikten sonra sert bir yolculuğa hazırlanıyor. Şirketin Red Hat’i alması, geçen yıl kısa vadede sorun çözmüştü ancak dördüncü çeyrek geliri yine tahminleri kaçırdı ve hala sürüklendiğini gösteriyor.

ABD borsaları salgın haberleri ve teknolojiden gelen karamsar haberlerin birleşimi ile düşük açılacak.

275 puan düşerken %0,8 ve Nasdaq %0,6 kaybetti.

Bugünün kazanç raporu görece sakin. Kayda değer tek isim petrol sahası hizmetleri grubu Schlumberger (NYSE:). Veri cephesinde ise Aralık ayına ait mevcut konut satış verileri olacak ve hem konut başlangıçları hem de inşaat izinleri için Perşembe günü gördüğümüz olağanüstü güçlü verilerin üzerine gelecek. Son günlerde baskı altında olan kereste vadeli işlemleri, bu gelişmeler üzerine %6,9 yükseldi.

Euro bölge ekonomisi, IHSMarkit’in yayınladığı satın alma müdürleri endeksine göre yeni yılın başında küçülme bölgesinde derinlere indi.

Euro bölgesi bileşik PMI verisi, sosyal hayat ve virüsün yeni bir versiyonunun keşfi ile ekonomik faaliyet üzerinde gittikçe sıkılaştırılan kısıtlamalar zemininde 49,1’den 47,5’e düştü.

İngiltere’nin Aralık ayı perakende satışları da beklenti altında kaldı ve Kasım rakamları da düşük revize edildi. Salgının kamu harcamalarını artırmasıyla İngiltere hükümeti, Aralık ayında borçlanmada yeni bir rekor kırdı.

Ham petrol fiyatları da aynı salgın endişeleri ile düşüş yaşadı.

%2,5 düşüşle 51,83 dolar olurken %2,3 kayıpla 54,84 dolara geriledi.

ABD hükümeti, haftalık petrol stokları tahminini Pazartesi günkü tatil ile Çarşamba günkü yemin töreni nedeniyle normalden iki gün gecikme ile paylaşacak.

Baker Hughes’un sondaj raporu ve net spekülatif pozisyonlama üzerine CFTC verileri ile hafta kapanacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir