OPEC toplantısı, Biden’in altyapı konuşması ve Deliveroo’nun düşüşü: Piyasalarda neler oluyor?

OPEC toplantısı, Biden’in altyapı konuşması ve Deliveroo’nun düşüşü: Piyasalarda neler oluyor?

OPEC toplantısı, Biden’in altyapı konuşması ve Deliveroo’nun düşüşü: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – OPEC, petrol talebi öngörülerini düşürdükten sonra üretim seviyelerini tartışmak üzere diğer majör üreticilerle toplanacak. Archegos darbesinden kaynaklanan banka kayıplarının ölçeğine dair yeni detaylar gelirken hisse senedi ve tahvil piyasaları, ABD Başkanı Joe Biden’in altyapı harcamalarıyla ilgili konuşması öncesinde temkinli. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, piyasalara meydan okudu, Deliveroo ise merakla beklenen piyasaya arzı üzerine düşüş yaşadı.

31 Mart Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

OPEC, Mayıs ayı üretim kotalarını belirlemek için diğer majör üreticilerle (özellikle Rusya’yla) toplanacak. Ortak Bakanlıklar İzleme Komitesi (JMMC) toplantısı TSİ 17.30’da yapılacak.

Rusya ve diğerlerinin, 2020 sonundan bu yana fiyatlardaki ralliye karşı üretimi artırmak için sabırsızlığına rağmen beklentiler, üretim seviyelerinde değişim olmaması yönünde güçleniyor.

Çünkü özellikle Avrupa ve Hindistan’ı vuran yeni Covid-19 dalgası, küresel talepte beklenen iyileşmeyi erteliyor: çeşitli haberlere göre OPEC’in ortak teknik komitesi, daha önce 5,9 milyon olan küresel talep büyümesi tahminini 5,6 milyon varile düşürdü. İkinci çeyrek için talebin şimdi 1 milyon varil daha düşük olduğu öngörülüyor.

Bill Hwang’in bahtsız hisse senedi bahislerini finanse eden bankaların yaşadığı kayıplara dair yeni detaylar ortaya çıktı. UFJ Mitsubishi 300 milyon dolar civarı kayıp beklediğini söylerken (DE:), büyük kayıpları önlemek için Archegos ile olan ilişkilerini azalttığını ve kalan etkinin ‘çok önemli’ olmadığını söyledi.

Salı günü S&P, risk yönetimi eksiklikleriyle ilgili endişeler nedeniyle Credit Suisse’nin borç duruşunu ‘stabil’den ‘negatif’e çevirdi.

Credit Suisse, fiyaskodan beklediği “önemli” zararın ne kadar olduğunu henüz sayıya dökmedi. JPMorgan (NYSE:) analistleri, Archegos’a kredi veren bankalara yönelik toplam zararın, 10 milyar dolar kadar olabileceğini tahmin ediyor.

ABD hisse senedi piyasaları, altyapı harcama planlarını anlatacak olan Başkan Joe Biden’in büyük konuşması öncesinde temkinli davranıyor. Biden’in 2 trilyon dolar civarı bir harcamadan bahsetmesi bekleniyor. Bu rakam, ABD Hazinesi ve diğer hükümet kademeleri tarafından daha ağır bir borçlanma anlamına geliyor.

23 puan düşerken sakin seyretti ve %0,2 yükseldi.

10 yıllık Hazine getirisi, Salı günü %1,78’e yükseldikten sonra %1,73’ten işlem gördü.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında sonuçları beklentileri aşan Lululemon ve Walgreens Boots Alliance (NASDAQ:) var. Micron (NASDAQ:) kapanış sonrasında rapor sunacak. Son çeyrekte kayıp yaşayan ve temettüsünü askıya alan H&M de ilgi çekecek.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, piyasaları parasal koşulları esnek tutma kararlığını test etmeye davet etti. Lagarde Bloomberg ile yaptığı röportajda, piyasaların onları “istedikleri kadar test edebileceklerini” söyledi.

Bu, genelde merkez bankacılarına kötü bir şekilde dönebilecek tarzda bir açıklama olurken Avrupa’da Bond Vigilante’ler bu teklifi nazikçe geri çevirdi ve Euro bölgesinin hükümet tahvil getirilerini ve makasları (spreads) büyük oranda değiştirmedi.

ECB, bir yıl önceki petrol fiyatlarında yaşanan çöküş nedeniyle yıllık enflasyonun artabileceği ikinci çeyrekte tahvil alımlarını artıracağını söyledi bile. Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro bölgesinin Şubat ayında %0,9 olan manşet TÜFE oranı, Mart ayında %1,3’e yükseldi.

Amazon (NASDAQ:) destekli Deliveroo hisselerinin ilk piyasaya çıkışında %30 kayıp yaşaması ile Avrupa’da yılın en büyük ilk halka arzı (IPO) şimdiye kadar felaket bir başlangıç yaptı. İki sınıflı hisse yapısıyla ilgili memnuniyetsizliğin yanında iş modelinin en büyük pazarlarındaki işgücü piyasası kuralları ile sürdürülemez hale gelebileceği endişeleri var.

IPO şirkete 10,5 milyar dolar olarak değer biçti. Daha birkaç hafta önce Uber (NYSE:), Yüksek Mahkeme ile yaptığı savaşta pes ederek sürücülerine tatil ve hastalık izni vermeye ve milli asgari ücret almalarını sağlamaya zorlandı. Deliveroo’nun bisiklet kuryelerinin, şimdiye kadar böyle bir garantisi yok.

Ayrıca yerel pazarlara Uber Eats ve Just Eat Takeaway gibi rakipleri ile aynı erişime sahip olmadığına dair endişeler de var.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir