Önümüzdeki Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Olay

Önümüzdeki Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Olay

Önümüzdeki Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Olay

Investing.com – Hazine getirilerindeki hızlı artış ile hisse senetlerinde yaşanan sarsıntı, önümüzdeki hafta için büyük bir ilgi odağı olmaya devam edecek – özellikle de güçlü ekonomi verileri, Hazine getirilerini daha da yükseltirse. Yatırımcılar Cuma gününün istihdam raporuna odaklanacak. Virüs kısıtlamalarının, Şubat ayı iş büyümesi üzerinde olumsuz etkisi olması bekleniyor. Başkan Jerome Powell’ın da içinde olduğu bir dizi Fed yetkilisi konuşma yapacak. Fiyatlar 13 ayın yükseği yakınında seyrederken OPEC+ koalisyonunun, Perşembe günü yapacağı toplantıda üretimde ılımlı bir artış kararı vermesi bekleniyor. Avrupa’da İngiltere’nin bütçesi Çarşamba günü yayınlanırken Euro bölgesi ekonomi verileri, devam eden salgın kısıtlamaları ile ekonominin ne kadar baş edebileceğini gösterecek.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

Enerji, finans ve diğer hisselere dönüş, ekonominin yeniden açılış sürecinin hızlanması ile fayda görecek. Hızla artan Hazine getirileri, yıllardır piyasadaki artışların başını çeken teknoloji hisselerine baskı yapıyor.

Teknoloji hisseleri özellikle artan getirilere karşı hassas. Çünkü onların değeri büyük oranda, faiz oranları yükseldiğinde büyük düşüş yaşayan vadeli işlemler kazançlarına bağlı.

Fed’in güvercin dili ve ek teşvik beklentileri, getirilerin artmasına yol açarak enflasyonla ilgili endişeleri artırdı ve iki yollu piyasa en azından kısa vadede sürecek gibi görünüyor.

Diğer yandan kazanç dönemi bitiyor ancak perakendeciler raporlamaya devam edecek: Salı günü Target, Kohl’s ve Nordstrom, Perşembe günü Costco rapor sunacak.

Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs teşvik paketi Senato’ya giderken Cuma günü yayınlanacak olan Şubat ayı tarım dışı istihdam raporu, işgücü piyasasındaki toparlanmanın nasıl ilerlediğini gösterecek.

Geçen haftaki hükümet verileri, ilk işsizlik başvurularında beklenmedik bir düşüş gösterdi. Üç ayın en düşük seviyesini gören başvurular, azalan enfeksiyon oranları ile birlikte işgücü piyasasının bir nebze ivme kazandığına işaret etti. Ocak ayı perakende satışları da toparlandı.

Ekonomistler, Ocak ayındaki 49.000’lik artışın ardından ABD ekonomisinin Şubat ayında 165.000 yeni iş yaratmış olmasını bekliyor. Ancak Güney’i kasıp kavuran kış fırtınası işleri karıştırabilir.

Hazine getirilerindeki hızlı artışın borsaları kızdırmasıyla yatırımcılar, Fed yetkililerinin Hazine tahvillerindeki satışları ele almasını umuyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, Perşembe günü Wall Street Journal’ın düzenlediği online bir etkinlikte ekonomiyle ilgili konuşacak. Şimdiye kadar Fed yetkilileri arasında yüksek Hazine getirilerine dair pek kaygı işareti görülmedi.

Geçen hafta Powell, yükseliş hareketinin daha güçlü bir ekonominin sonucu olduğunu ancak ekonomik toparlanma hızının son aylarda yavaşladığını söyledi ve para politikasının bir süre daha genişlemeci kalacağını yineledi.

Konuşma yapacak diğer Fed yetkilileri arasında New York Fed Başkanı John Williams, Fed Yöneticisi Lael Brainard, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans var.

Petrol fiyatları 13 ayın yükseklerinde seyrederken OPEC+ üreticileri Perşembe günü toplanacak ve Nisan ayından itibaren üretimde artış konusunu tartışmaları bekleniyor.

OPEC+, salgının küresel talebi yok ettiği geçen yıl günlük 9,7 milyon varil üretim kesintisi yaptı.

OPEC+ kaynakları, ekonomiler toparlandıkça günlük 500.000 varil üretim artışının stoklarda bir artışa yol açmadan mümkün göründüğünü düşünüyor.

Rusya arzı artırmaya istekli. Suudi Arabistan’ın 1 milyon varillik gönüllü kesintisi de Mart ayında bitiyor ve bu arz Nisan’dan itibaren piyasaya dönebilir.

İngiltere’de maliye bakanı Rishi Sunak, Çarşamba günü daha çok bütçe harcaması sözü verecek ancak bu, salgınla ilişkili sunduğu desteğin son parçası olabilir. Bütçenin, yaklaşık 300 milyon sterlin (418 milyar dolar) Covid-19 harcaması ve vergi indirimleri ile daha fazla borçlanmış olması bekleniyor.

Ekonomik toparlanma temposunu belirleyen en büyük faktörlerden biri olan bütçe planı yakından izlenecek.

Diğer yandan Euro bölgesinde enflasyon, PMI, perakende satış ve işsizlik verileri, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu ayın sonundaki toplantısı öncesinde ekonominin ne kadar ilerlemiş olduğunu gösterecek.

— Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir