Ons ve Gram altın hangi seviyelerde fiyatlanıyor?

Ons ve Gram altın hangi seviyelerde fiyatlanıyor?

Ons ve Gram altın hangi seviyelerde fiyatlanıyor?

Investing.com – Geçtiğimiz hafta içinde tahvil faizi %1,77’yi aşarak Ocak 2020 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. İstihdam ve imalat tarafındaki yükseliş beklentilerden fazla oldu ve verilerin de ekonomik toparlanmayı desteklemesi ABD’de enflasyonun yükseleceği algısını da kuvvetlendiriyor.

Geçtiğimiz haftayı %1,72 ile kapatan tahvil faizi bugün %1,74’e yükseldi. Paskalya nedeniyle işlemlerin zayıf olduğu işlem gününde tahvillerdeki yükseliş devam ediyor. Buna bağlı de 93,0 seviyesini koruyor.

Geçen hafta 1.678$ seviyesine gerileyerek 8 Mart sonrası en düşük seviyeyi gören , bu destekten gelen alımlarla 1.730$ seviyesine kadar toparladı, ancak bugün tahvil baskısı ile fiyat 1.721$ seviyesine geriledi.

ABD’deki teşvik paketi, dünyada artan vaka sayısı ve buna bağlı ek kısıtlamalar ile aşı tarafındaki aksaklıklara karşın altın fiyatlarında enflasyon baskısı ağır geliyor. Fiyat, aylık bazda Ocak-Şubat ve Mart ayını kayıpla geçirmesinin ardından Nisan ayının ilk günlerinde ise sınırlı bir hareket gösterebiliyor. Mart ayın kapanışı olarak 1.705$ seviyesi altı aylık bazda da düşüşün 4. aya taşınması anlamına geliyor. Sene başı kayıp ise %10’a yakın.

Günün devamında ABD’den gelecek veriler ve faizlerdeki hareket altının yönünde etkili olacak, kısa vadede 1.670$ üzerindeki tutunmadan gelen toparlanmanın devam edebilmesi için özellikle faiz cephesindeki oynaklığın durması gerekiyor.

Yurt içinde ise kuruna bağlı 450 TL üzerinde tutunan bugün de bu tabanı koruyor. Onstaki zayıflığa karşın dolar kurunun 8,20’li seviyelere ataklar göstermesi gram tarafındaki düşüşü engelliyor. Kısa vadede 462 TL direnç olarak izlenirken fiyatın TL negatif yeni bir gelişme olmadıkça 440 TL-450 TL aralığını bir süre daha koruması bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir