Ons ve Gram Altın haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor

Ons ve Gram Altın haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor

Ons ve Gram Altın haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor

Investing.com –  İngiltere’ninnu açıklaması ile haftaya yükselişle başlayan altın fiyatları, yetkililerin söylemlerini yumuşatması, aşının mutanta karşı da etkili olduğunun açıklanması ve ABD teşvik paketini Trump’ın onaylamaması ile 1,905$ seviyesinden 1,955$ seviyesine sert düşüş yaşadı. Bu düşüşün ardından hafta isçindeki toparlanması da sınırlı kalan fiyat bugün 1,880$ yakınında işlem görüyor.

Haftalık bazda üç haftalık kazancının ardından bu haftayı sınırlı da olsa kayıpla kapatmaya hazırlanan altın, 2020’yi son yılların en kazançlı dönemi olarak kapatmaya hazırlanıyor. Yıla 1,500$ seviyelerinde başlayan fiyat Ağustos ayında 2.074$ ile tarihi zirve yaptı. Yılın son haftalarında ise 1,900$ altında işlem görüyor. Hem küresel hem de yurt içinde altın bu yıl yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Yurt içinde ons ve kurundaki rekorlar ile da tarihi zirve yaptı. Kasım ayı başında dolar kurunun 8,50’yi geçmesi ile TCMB Başkan değişimine gidildi, hemen ardından ve sonrasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Bu gelişmelerle TL varlıklar yılın son 1,5 ayını dip seviyeden toparlayarak geçirirken gram altın da 455 TL’den işlem görüyor.

Bu hafta onsta haftalık bazda sert kayıp olmazken dolar kurunun 7,55’e gerilemesiyle gram altın da haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

 

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir