Ons altında satış baskısı artıyor

Ons altında satış baskısı artıyor

Ons altında satış baskısı artıyor

Investing.com – Yıla yükselişle başlayan 1,960$ seviyesine çıkarak ABD Başkanlık seçimleri sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Ancak sonrasında piyasalarda ABD ekonomisine dair beklentilerin fiyatlanması ile altın kazançlarını silerek düşüşe geçti. ABD’dei, tahvil faizlerinin yükselmesi,’nin son yılların dip seviyesinden yükselişe geçmesi ve teşvik paketine dair kaygılar altının tekrar 1,800$ tabanına gerilemesine neden oldu.

Biden’ın açıkladığı altın için olumlu olsa da fiyat pozitif tepki vermedi çünkü pakette yer alan direkt yardım ve işsizlik ödeneklerinin senatoda zorlukla karşılanacağı ve rakamlarda revize olabileceği beklentisi. Bu beklentilerle düşük kalmaya devam eden fiyat, haftaya kayıpla başladı ve Asya seansında 1,802$ seviyesini görmesinin ardından son saatte 1,830$ üzerinde işlem görüyor. 2 haftalık kaybı ile ayın ilk yarısının %3ü5 düşüşle kapatan altında haftanın devamında Yellen’ın konuşması, ECB toplantısı ve pakete dair gelişmelerin etkili olması bekleniyor.

Gelen satışların devamında Aralık ayında görülen 1,766$ seviyesi önemli destek olarak izlenirken yukarı yönlü hareket içinse 1,880$ etrafında dengelenme önemli görülüyor. Fiyat şimdilik 200 günlük hareketli ortalamanın altında işlem görüyor.

Yurt içinde ons fiyatındaki düşüşle geçen hafta içinde 432 TL’ye gerileyen fiyatı haftayı 440 TL’den kapattı. Bugün kurunun 7,54’e çıkması ile 445 TL’ye çıkan fiyat son saatte 441 TL’den işlem görüyor. Gram altında 458 TL altında satış baskısının devam etmesi beklenirken kısa vadede 466 TL ise en yakın direnç olarak izleniyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir