Ons Altın, Yellen’ın açıklamalarının ardından yükselişe geçti

Ons Altın, Yellen’ın açıklamalarının ardından yükselişe geçti

Ons Altın, Yellen’ın açıklamalarının ardından yükselişe geçti

Investing.com –  , dün senatoda yaptığı konuşmasında ABD ekonomisinin pandemiyi atlatabilmesi için mali desteklerin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Yellen, konuşmasında mali genişlemenin düşük faiz döneminde uygun olduğunu söyledi ve 1,9 trilyon dolarlık pakette önceliğin işsizlere ve yardım bekleyenlere verileceğini belirtti. Ekonomik hasarı en aza indirmek için istihdamın korunmasına Fed Başkanı Powell da defalarca vurgu yapmıştı. Hükümet ve merkezin süreçte birlikte ilerlemesi için Yellen’dan pozitif sinyaller geldi.

Piyasaların en çok merak ettiği doların seyri konusunda ise Yellen, para birimini piyasalar belirlemelidir dedi ve rekabet için zayıf bir dolar hedeflemediklerini söyledi.

Teşvik paketinin gerekliliği ve devam etmesine dair açıklamaları ile dolar konusunda şahin bir açıklama gelmemesi ile zayıflarken ise yükseldi. Haftaya yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesinde başlayan DXY, 90,30 altın altına gerilerken altın ise dolardaki gerilemeden aldığı destekle bugün 1,858$ seviyesine yükseldi.

Altın fiyatlarının yükselişinde teşvik paketinin hazırlandığı şekilde senatoda kabul edilmesi ve ABD, Euro Bölgesi başta olmak üzere artan vaka nedeniyle yeni kısıtlamalara gidileceği beklentisi yükselişi desteklemeye devam edebilir.

Yıl içinde rekor kıran ve son çeyrekte düşüş yaşayan altın, yılın ilk ayında aylık bazda halen negatif bölgede ve 1,900$ üzerine çıkması durumunda pozitif bölgeye geçmiş olacak. 1,860$ seviyesi üzerindeki günlük kapanışlarla fiyatta kademeli olarak 1,880$ ve 1,900$ seviyesine doğru hareket görülebilir. Elbette bu yükseliş için pandemi riskinin canlı ve buna bağlı teşviklerin de devam etmesi en önemli etken olacaktır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir