Ons altın tarafındaki toparlanma kısa sürdü, fiyat bugün %1’e yakın düşüşte

Ons altın tarafındaki toparlanma kısa sürdü, fiyat bugün %1’e yakın düşüşte

Ons altın tarafındaki toparlanma kısa sürdü, fiyat bugün %1’e yakın düşüşte

Investing.com –  Aşı haberleri ile Kasım ayını sert düşüşle kapatan , Aralık ayının ilk işlem haftasını 4 ayın dip seviyesinden gelen alımlarla yükselişle geçirdi. Haftaya 1,840$ seviyesi yakınında başlayan fiyat dün 1,875$ seviyesine yükseldi, ancak fiyat bugün hem aşı hem de teşvik paketi haberleri ile düşüşe geçti.

 İngiltere’nin ardından Pfizer-BioNTech aşısına ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onay verileceği beklentisi piyasalarda olumlu fiyatlama sağladı ve devam eden risk iştahını da güçlendirdi. ABD’de vaka artışında rekor görülmesine ve tedbirlerin daha da sıkılaştırılacağı beklentisine karşın aşıdaki ilerleme ve ülkelerin de uygulamaya başlamasıyla iyimser algı sürüyor, bu da risk iştahını desteklediği için altındaki güvenli liman talebini azaltıyor.

ABD’de 908 milyar dolarlık teşvik paketi sunumunun ardından hükümetin 916 milyar dolar teklif vermesiyle bu yöndeki görüşmeler takip ediliyor. ABD Hazine Bakanı Mnuchin, bu teklifin ilk tekliften yüksek olması ve içeriği nedeniyle de daha etkili olacağını belirtti. Yaz başında planlanan rakamın çok altında olan paketin iflasa yakın işletmelere ve okullara ağırlık verilerek uygulanması hedefleniyor. Ancak etkisinin de rakam gibi düşük olacağı düşünülüyor.

Ağustos ayında rekor kırmasının ardından Eylül-Ekim ve Kasım ayını düşüşle kapatan ons, haftalık bazda pozitif tarafta ancak momentum 1,875$ seviyesinde zorlanıyor ve fiyat bugün 1,852$ seviyesine düşmesinin ardından son saatte 1,856$ seviyesinde işlem görüyor ve günlük bazda %1’e yakın düşüşte.

Yurt içinde kurunun 7,80 yakınında dar bantta işlem görmesi ve onsun da bugün geri çekilmesiyle da 467 TL’den işlem görüyor. Dün onstaki yükselişe paralel 472 TL’ye çıkan fiyatta bu seviye üzeri ataklar da zorlanıyor. TL tarafında AB liderlerinin yapacağı toplantı önemle beklenirken kurda da 7,87-7,92 aralığı direnç bölgesi olarak izleniyor. Toplantıdan sert bir yaptırım kararı çıkmaması durumunda TL’nin küresel fiyatlamaya uyumlu hareket etmesi bekleniyor. Bu olasılıkta gram tarafında 460 TL altı tekrar test edilebilir. Kısa vadede 478 TL-455 TL aralığındaki fiyatlamanın sürmesi bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir