Ons Altın, Powell’ın bugünkü konuşması öncesi hafif yükselişte

Ons Altın, Powell’ın bugünkü konuşması öncesi hafif yükselişte

Ons Altın, Powell’ın bugünkü konuşması öncesi hafif yükselişte

Investing.com – Fed Başkanı Powell, . Powell’ın açıklamalarında enflasyon en önemli başlık olarak öne çıkıyor. Göstergelerdeki yükselişin talepte artış olduğuna işaret etmesi ve gerek gıda gerekse maliyet kanadının da enflasyonda yükseliş yaratacağı beklentileriyle tahvil faizleri 2021’e yükselişle başladı. Bu ay içinde de 1,40 seviyesine çıkan ABD 10 yıllıkları son bir yılın en yükseğinde.

Fed Başkanı Powell’ın hem rekor miktardaki genişlemenin gidişatı hem enflasyon tahminleri hem de planlanan politika sürecine dair açıklamaları oldukça önemli. Powell, enflasyonda %2’nin genel bir seviye olduğunu açıklamış, sonrasında ise olası yükselişlerde de hızlı bir aksiyon alınmayacağını, süreci takip edeceklerini belirtmişti. Ancak piyasalar bu açıklamalara karşın verileri ve getiri eğrisini fiyatlıyor.

tekrar 90,0 seviyesi üzerine çıkan bugün son bir ayın en düşük seviyesinden bir miktar toparlanma gösterse de ivme düşük.  ise Powell öncesi 1,800$ üzerinde tutunmaya çalışıyor.

ABD’de hazırlanan 1,9 trilyonluk teşvik paketinin bu hafta onaylanması bekleniyor ve genişleme adımlarının yanında aşılanmaların artması ve verim eğrisindeki artış onsun geçen hafta sert kayıp vermesine neden oldu. Bu hafta tekrar 1,800$ üzerine çıkan altında 10 Şubat’ta görülen 1,855$ seviyesi en yakın bölge olarak izleniyor. 2021’in ilk iki ayında %5’e yakın kayıp veren altında şimdilik 1,800$ altı hareketler kalıcı olmuyor ve yükseliş trendi de korunuyor.

Yurt içinde son ayların en düşük seviyesine gerileyen hem ons hem de dolar kurundaki yükselişle 411 TL’ye çıktı. Fiyat bugün de bu seviye yakınında işlem görüyor. 420 TL direnç olarak izlenirken 400 TL üzerindeki tutunmanın kısa vadede bir miktar alım yaratabileceği düşünülüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir