Ons Altın, enflasyon ve faiz fiyatlamasıyla 9 ayın en düşük seviyesine geriledi

Ons Altın, enflasyon ve faiz fiyatlamasıyla 9 ayın en düşük seviyesine geriledi

Ons Altın, enflasyon ve faiz fiyatlamasıyla 9 ayın en düşük seviyesine geriledi

Investing.com –  ABD’de pandeminin yarattığı ekonomik kayıpları engellemek için hazırlanan 1,9 trilyonluk teşvik paketi bu hafta meclisten geçti ve 2 hafta içinde de senatoda oylanacak. Pakette direkt yardımlar ve işsizlik ödenekleri ile çalışma saati ödenekleri öne çıkıyor. Hane halkının gelir kaybını azaltmak için hazırlanan bu paketin bir diğer amacı da harcamalardaki aksamanın önüne geçilmesi. Yani hem hane halkı ihtiyaçlarını karşılayacak hem de bu harcamalarla çar da dönmüş olacak. Bu noktada talepte yaşanacak yükselişle beraber maliyetlerdeki artış ile gıda fiyatlarındaki artışın ABD’de yükseltmesi bekleniyor.

Ocak ayı başında bu beklentiler ABD tahvil faizlerinin yükselmesine neden oldu ve %1’i geçti. Son haftalarda ise bu yöndeki fiyatlamalar arttı ve faiz de %1,6’ya çıktı. Tahvil faizlerindeki artış nedeniyle son 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. Fiyattaki düşüşte sadece tahvil etkisi yok, bunun yanında altın talebinin geçen yıllara göre azalması, risk iştahı nedeniyle alımların daha çok GOP’lar ve hisseler üzerinde olması da fiyatları baskılıyor.

2021’e 1,900$ seviyesinde başlayan fiyat ilk günlerdeki hızlı yükselişin ardından yönünü aşağı çevirdi ve bugün günün ilk yarısında 1.707$ seviyesine gerileyerek 17 Haziran sonrası en düşük seviyeyi gördü. Günlük bazda dip seviyeden gelen toparlanma ile fiyat son saatte 1.730$ seviyesinden işlem görüyor, ancak sene başı itibarıyla kaybı %9.

Kısa vadede düşüşünü hızlandıran ons altında enflasyon fiyatlamalarının etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Yurt içinde ise onstaki kayıpla beraber dün kurunun da gerilemesiyle 400 TL tabanını tekrar test etti. Geçen hafta gram altın bu hafta %1,4 düşüşte. Günlük bazda 400 TL’nin test edilmesinin ardından 407 TL’den işlem gören fiyatta 423 TL-425 TL aralığı direnç bölgesi olarak izlenirken 19 Şubat’ta test edilen 395 TL ise en yakın destek olarak izleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir