Ons Altın, AB’nin Moderna aşısına başlayacağı haberleriyle geriledi

Ons Altın, AB’nin Moderna aşısına başlayacağı haberleriyle geriledi

Ons Altın, AB’nin Moderna aşısına başlayacağı haberleriyle geriledi

Investing.com – Aralık ayında Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşılara başlayan Avrupa’nın ABD’li şirket Moderna’nın da aşılarına başlayabileceği haberleriyle piyasalardaki hareketlilik arttı, altın ise düşüşe geçti.

AB’nin ilaç düzenleyici ajansı EMA, Moderna aşısının %94,1 etkili olduğu ve 18 yaş ve üzerindekilere uygulanabileceğine dair olumlu bir açıklama yaptı ve AB Komisyonu’nun aşıyı onaylaması durumunda da firma ile tedarik süreci başlayacak. Ancak aşının tedarik kısmı ve aşılama arası süre son derece önemli, bu noktada EMA’in önerisi yönündeki açıklamaların yetkililer tarafından nasıl karar bağlanacağı takip edilecek.

Gün içinde 1,960$ seviyesine çıkarak 9 Kasım sonrası en yüksek seviyeyi gören , son saatte %1 kayıpla 1,926$ seviyesine sert düşüş yaşadı, ancak ilk tepkinin ardından fiyat 1,940$ üzerinde işlem görüyor.

fiyatlarında Georgia seçimleri ve sandalye sayısına göre teşviklerin nasıl ilerleyeceği yakın vadede en önemli gelişme olarak görülüyor. Aşı başta olmak üzere küresel ekonomiyi etkileyecek haber akışı da fiyatlamada değişkenlik yaratıyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir