Ons altın %1,5 primle 1.920$ seviyesini aştı, Gram altın rekor tazeledi

Ons altın %1,5 primle 1.920$ seviyesini aştı, Gram altın rekor tazeledi

Ons altın %1,5 primle 1.920$ seviyesini aştı, Gram altın rekor tazeledi

Investing.com – ABD Başkanı Trump’ın Covid-19 testinin pozitif çıkması ve demokratlarla teşvik paketi üzerinde anlaşmaya varılmaması üzerine müzakereleri durdurması dolara talep yaratmıştı. Haftanın devamında Trump’ın taburcu olması ve seçim çalışmalarında aktif olarak faaliyet göstereceğini açıklamasıyla sağlığının iyi olduğu teyid edildi. Öte yandan Trump, 2,4 trilyon dolarlık planlamaya 1,6 trilyon dolar önermişti, demokratların bu rakamı düşük bulması ile iptal ettiği müzakerelerin ardından hava yolu şirketine desteği kabul etti. Trump’ın yardımcıları da teşvik paketine dair çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Bu gelişmelerle piyasalar seçim öncesinde paketin onaylanması olasılığını tekrar güçlü görmeye başladı. Dolar da küresel piyasalarda düşüşe geçerken 93,20 ile 21 Eylül sonrası en düşük seviyeye indi.

Piyasa fiyatlamaları ve dolardaki geri çekilme da destekledi. Kıymetli metal bugün %1,5 kazançla 1.923$ seviyesine çıkarak son iki haftanın zirvesine yükseldi. Ons altında 1.930$ direnci aynı zamanda rekor sonrası hareketlerdeki dengelenme bölgesi ve bu direncin korunması kısa vadedeki yükselişin de güçlü kalmasını sağlayabilir. Elbette haber akışı etkili olacaktır.

Yurt içinde kurunun gün içinde 7,95’i aşarak rekor tazelemesi ile fiyatı da 488 TL rekorunu test etti. Günün devamında TCMB’nin swap işlemlerinde kullanılan TL faizini %10,25’ten %11,75’e yükseltmesi ile kur 7,90’a geriledi. Kurdaki düşüşe karşın onsun 1,923$ seviyesine yükselmesiyle gram altın 489,526 TL ile yeni rekor seviyeyi gördü. Dolar kurunun 7,90 üzerinde fiyatlanması ve onsun da 1,930$ seviyesine ilerlemesi ile gram fiyatının 490 TL’yi aşması bekleniyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir