Öncü datalar, enflasyondaki yükselişin devam edeceğini gösteriyor

Öncü datalar, enflasyondaki yükselişin devam edeceğini gösteriyor

Öncü datalar, enflasyondaki yükselişin devam edeceğini gösteriyor

Investing.com – Bugün yurt içinde Şubat ayı açıklanacak. Öncü data olan artış ile beklentiler Şubat ayında %15,5’e yakın bir rakam gelmesi yönünde.

2020’de kurdaki yükselişin etkisiyle son çeyrekte %11’li seviyelerden yükselişe geçen enflasyonda yılın ilk ayında da yükseliş devam etti. Bu yükselişte ’den gelen yansıma yani maliyet unsuru etkili oldu, özellikle gıda fiyatındaki yükseliş ve temel beslenme kalemlerindeki fiyat artışları tavan yaptı.

Kasım sonrası düşüşe geçmesine karşın birikimli yansımalarının devam etmesine ek olarak küresel enerji fiyatlarındaki artış da enflasyonu yükseltiyor.

, raporunda 2020 için en belirgin değişimin gıda ve alkolsüz içecekler grubunda olduğuna, bu kalemin payının 3,17 puan artışla %25,94’e çıkmasına dikkat çekerken Ocak ayı için de çiğ süt alım fiyatlarındaki artışın ve uluslararası tarımsal emtia fiyatlarının yansımalarıyla diğer gıda ürünlerinde enflasyonun arttığına vurgu yaptı.

TÜRK İŞ, Şubat Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı raporunda gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranının %20,44 olduğunu belirtirken süt ürünlerindeki artışın son ayda da devam ettiğini ve bununla beraber kırmızı et ve beyaz ette de artış olduğunu açıkladı. İTO’nun İstanbul Geçinme İndeksi raporunda da yağlar, süt ve süt mamulleri ile et, balık ve kümes hayvanları gruplarında yukarı yönlü fiyat değişimleri görüldüğü belirtilmişti.

Şubat ayında gıda enflasyonu ve yıllık enflasyon oranındaki artışın devam etmesi bekleniyor. Aylık %0,70 ve yıllık %15,50’ye yakın bir oranda gelmesi beklenen enflasyonun yaz başına kadar yüksek kalması ve Haziran itibarıyla da mevsim etkisi ile düşüşe geçmesi bekleniyor. Dolayısıyla Şubat ayının enflasyonda en yüksek seviyenin görüldüğü son ay olmama olasılığı da yüksek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir