Net UYP Ocak’ta azalarak -392,4 milyar dolar oldu

Net UYP Ocak’ta azalarak -392,4 milyar dolar oldu

Net UYP Ocak’ta azalarak -392,4 milyar dolar oldu

Incesting.com – Yurt içinde ’den gelecek veri akışının yoğun olduğu işlem gününde ilk olarak Uluslararası Yatırım Pozisyonu Ocak ayı verisi açıklandı.

Yurt içinde yerleşik kişilerin yurt dışındaki yerleşik kişiler ile finansal alacakları ve yükümlülüklerin yanında; rezerv varlık olarak tutulan altın şeklindeki finansal varlıklarının belli bir tarihteki stok değerini gösteren ve aylık olarak yayınlanan bu veride finansal varlıklar ile toplam finansal yükümlülüklerin farkı, net Uluslararası Yatırım Pozisyonu olarak adlandırılmaktadır. Başka bir deyişle, net Uluslararası Yatırım Pozisyonu; Türkiye’nin yurt dışından alacaklarıyla, Türkiye’nin yurt dışına borçlarının net farkını işaret eder. Burada ortaya çıkan net pozisyon, pozitif veya negatif bir değer olabilir.

Buna göre; Ocak ayı sonu itibarıyla, Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerince, Türkiye’nin yurt dışı varlıkları, 2020 yılsonuna göre % 2,3 oranında artışla 246,3 milyar ABD doları, yükümlülükleri ise % 0,9 oranında azalışla 638,7 milyar ABD doları oldu.

Varlıklar alt kalemleri incelendiğinde, rezerv varlıklar kalemi 2020 yılsonuna göre % 2,6 oranında artışla 95,7 milyar ABD doları, diğer yatırımlar kalemi % 6,6 oranında artışla 97,5 milyar ABD doları oldu. Diğer yatırımlar alt kalemlerinden bankaların Yabancı Para ve Türk Lirası cinsinden efektif ve mevduatları % 15,2 oranında artışla 48,3 milyar ABD doları oldu.

Yükümlülükler alt kalemleri incelendiğinde, doğrudan yatırımlar (sermaye ve diğer sermaye) piyasa değeri ile döviz kurlarındaki değişimlerin de etkisiyle 2020 yılsonuna göre % 5,5 oranında azalışla 201,4 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti.

Portföy yatırımları 2020 yılsonuna göre % 4,3 oranında artışla 123,3 milyar ABD doları olmuştur. Yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi stoku 2020 yılsonuna göre % 0,9 oranında azalışla 28,9 milyar ABD doları olurken, yurt dışı yerleşiklerin mülkiyetindeki DİBS stoku % 10,8 oranında artışla 9,5 milyar ABD doları, Hazine’nin tahvil stoku (yurt içi yerleşiklerce alınan tahvil stoku düşüldükten sonra) ise % 7,4 artışla 50,2 milyar ABD doları oldu.

Aynı dönemde, diğer yatırımlar 2020 yılsonuna göre % 0,2 oranında artarak 314,0 milyar ABD doları oldu. Yurt dışı yerleşiklerin yurt içi yerleşik bankalardaki Yabancı Para mevduatı, 2020 yılsonuna göre % 3,3 oranında artarak 34,4 milyar ABD doları olurken, TL mevduatı % 9,4 oranında artarak 17,2 milyar ABD doları oldu.

Bankaların toplam kredi stoku % 0,7 oranında azalarak 63,7 milyar ABD doları olurken, diğer sektörlerin toplam kredi stoku % 0,5 oranında azalarak 96,3 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

Günün devamında merkez bankası Mart ayı açıklayacak, beklenti 100 bp faiz artışı olması yönünde. Ardından haftalık para ve banka istatistikleri ile yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hesaplarındaki değişim, rezervlerdeki değişim ve yabancı yatırımcı işlemleri açıklanacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir