Nasdaq vadeli işlemleri 270 puan yükseldi; teknoloji hisseleri toparlanacak

Nasdaq vadeli işlemleri 270 puan yükseldi; teknoloji hisseleri toparlanacak

Nasdaq vadeli işlemleri 270 puan yükseldi; teknoloji hisseleri toparlanacak

   

Investing.com – ABD borsaları Salı günü yüksek açılacak. Özellikle teknoloji sektörünün, aşı iyimserliğinin artması ile toparlanması bekleniyor.

175 puan artarken 40 puan yükseldi ve 270 puan artış yaşadı.

Artan Hazine getirilerinin göstergesinde yoğunlaşan yüksek büyüme hisselerindeki yatırımcıları korkutması ile endeks ilgi odağında. Pazartesi günü %2,4 düşüş yaşayarak 12 Şubat’taki kapanışının %10 altına indi ve düzeltme bölgesine düştü.

Bununla birlikte 10 yıllık Hazine senedi getirisi, Pazartesi günü gördüğü %1,60 civarı seviyelerin altında %1,53’te ticaret yapıyor. Bu da ucuz finansman koşullarına bağlı bu hisseler üzerindeki baskıyı azaltıyor.

Öte yandan Temsilciler Meclisi, Salı günü Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketi için nihai oylamayı yapacak. Hafta sonu bazı revizyonlar ile Senato’da kabul edildi. Böylece gelecek haftaya kadar başkanın imzalaması için yol açıldı.

Pozitif gelişmelere ek diğer gelişme, Pazartesi günü Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin yaptığı açıklama oldu. Covid-19’a karşı tam aşılanmış kişilerin, maskesiz olarak kapalı mekanlarda güvenli şekilde buluşabileceği söylendi. 30 milyon Amerikalı hem (NASDAQ:) hem de Pfizer/BioNTech aşısından oldu.

Kurumsal sektörde ilgi bir kez daha GameStop (NYSE:) üzerinde. Şirket, Chewy (NYSE:) kurucu ortağı, majör bir GameStop hissedarı ve yönetim kurulu üyesi Ryan Cohen’i, şirketin online satış çabalarına öncülük etmekle görevlendirdi.

GameStop, hisselerine karşı yoğun olarak bahse giren profesyonel idareciler ile bireysel yatırımcılar arasında geçen ay verilen sarsıcı savaşın içindeydi. Reddit sohbet odalarında ilki çeken diğer hisse senetleri arasında şimdi Discovery (NASDAQ:) ve AMC Networks (NASDAQ:) gibi isimler var.

Salı günü petrol fiyatları yükseldi. (API) arz verileri yayınlanacak ve ilgi bu verilere kayıyor. Geçen hafta ABD ham petrol stoklarında 21 milyon varil ile tarihin en büyük artışı yaşandı.

Yemen merkezli kuvvetler tarafından Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yapılan bir saldırının ardından Pazartesi günü ham petrol fiyatları yükselmiş, 70 dolar üzerine çıkmıştı. Ancak etki sınırlı kaldı ve fiyatlar günü düşük bitirdi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1 artışla 65,72 dolar olurken Brent %1,3 yükselişle 69,13 dolara ulaştı.

Öte yandan %1,6 artışla 1.705,05 dolar olurken %0,5 yükselişle 1,1902’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir