Nasdaq 185 puan düştü; Powell enflasyonu ele alacak

Nasdaq 185 puan düştü; Powell enflasyonu ele alacak

Nasdaq 185 puan düştü; Powell enflasyonu ele alacak

 

Investing.com – ABD borsaları Salı günü düşük açılacak. Artan tahvil verimleri, gerilmiş bazı değerlemelerin altında yatan modelleri yeniden düşünmeye zorlarken yüksek büyümeli teknoloji sektörü sert darbe aldı.

sakin kalırken 15 puan kaybetti ve 185 puan geriledi.

Pazartesi günü Wall Street karışık kapattı. hafif artış yaşarken %0,5 ve %2,5 geriledi.

Nasdaq’ın teknoloji sektörünün tipik bir örneği olan büyüme hisse senetlerinden çıkarak büyük darbe almış olan ve yeniden açılmadan fayda sağlayabilecek şirketlere yönelen bu rotasyon, büyük olasılıkla Salı günü de devam edecek. Değerlemeleri uzak geleceğe yönelik en düşük iskonto oranlarına dayanan teknoloji hisseleri, borçlanma maliyetlerinin beklenenden daha kısa sürede yükselebileceğine dair herhangi bir işaret nedeniyle özellikle risk altında.

Daha yüksek getiriler ve enflasyonist baskı, özellikle Başkan Joe Biden’in birkaç gün içinde Kongre’de onaylanması beklenen 1,9 trilyon dolarlık paketi ile birlikte Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’deki ana başlıkları olacak muhtemelen. Harcama paketi, Fed’in satın alacağını söylediğinden daha fazla Hazine ihracı anlamına geliyor.

Nordea analistleri, “Powell’ın güvercinlerden oluşan ekibi, yaza doğru Fed’in erken azaltım yapmasına yönelik spekülasyonlarla yüzleşmek için çok zor zamanlar geçirecek” dedi. “Enflasyon artmak üzere ve belki çekirdek enflasyon bile ‘beklenmedik’ taşma etkileri yüzünden hareket edecek.”

Öte yandan (NYSE:) ve Macy’s (NYSE:) çeyrek dönemlik rapor yayınladı ancak ilgi, şirket yöneticilerinin bu yılki görünüm hakkında söylediklerinde olacak. Home Depot, 2021’in geçen yılki kadar güçlü olamayabileceğini söylemesinin ardından %1,5 düşüş yaşadı.

Ekonomi cephesinde Şubat ayı var ve önceki ay görülen 89,3 puana göre 90’a yükselmesi bekleniyor.

ABD üretiminin geçen hafta Texas ve civarındaki soğuk havanın etkisinden yavaş yavaş kurtulması ile Salı günü petrol fiyatları yükseldi.

Tahminler, donmuş borular ve enerji tedarikindeki kesintiler yüzünden günlük en az 2 milyon varil ham petrolün tekrar üretime girmesinin iki haftayı bulabileceğine işaret ediyor.

Yatırımcılar Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bekliyor.

vadeli işlemleri %0,8 artışla 62,16 dolar olurken %0,7 artışla 64,79 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,1 artışla 1.810,35 dolar olurken %0,1 yükselerek 1,2158’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir