Nasdaq 100 puan yükseldi, Yellen’ın ifadesi devam edecek

Nasdaq 100 puan yükseldi, Yellen’ın ifadesi devam edecek

Nasdaq 100 puan yükseldi, Yellen’ın ifadesi devam edecek

   

Investing.com – ABD borsaları Çarşamba günü yüksek açılıyor. Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Kongre’deki ikinci ifade günü öncesinde başı teknoloji sektörü çekecek.

100 puan artarken 14 ve 100 puan yükseldi.

Powell ve Yellen ABD Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önündeki ifadesine devam edecek.

Powell Salı günü bu yıl enflasyondaki artışın “tek seferlik” olacağına dair Fed görüşünü tekrarlayarak merkez bankasının enflasyonu %2 hedefine yakın tutmak için gereken araçları olduğunu vurguladı. Yellen ile birlikte Powell ayrıca piyasanın bazı bölgelerinde aşırı değerlenme olduğunu kabul ettiler ancak finansal istikrar konusunda endişe duymadılar.

Bu durum Salı günü ABD tahvillerinde düşüş yaşanmasına yetti; geçen hafta %1,75’in üzerine çıkan , %1,63 civarında seyretti.

Daha yüksek getiriler özellikle teknoloji sektörünü baskıladı. Bu hisseler, uzun vadeli büyüme sağlamak için yapılan büyük borçlanmanın üzerine geçen yıl ve sonrasında büyük artışlar gördü.

Bu artışlara rağmen küresel ekonomik toparlanmanın gücüne dair endişeler sürüyor ve beklenenden daha güçlü gelen Avrupa nin de bunu yok etmesi mümkün değil.

Yatırımcılar şimdi bekliyor. Ekonomistler, sermaye harcamasında bir önceki ay görülen %3,4’lük artışa göre Şubat ayında yavaşlama bekliyor.

Kurumsal sektörde; GameStop (NYSE:) piyasa öncesinde düşük. İlk çeyrek sonuçları ile hüsrana uğratan video oyunu perakendecisi, yeni sermaye artırımı planlıyor. Intel (NASDAQ:), Arizona’da yeni iki tesis inşa etmek için 20 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurduktan sonra yükseldi.

Büyük bir konteyner gemisinin Süveyş Kanalı’nda karaya oturarak dünyanın en önemli ticaret yollarından birini tıkamış olmasının da desteğiyle ham petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi.

Bu, Avrupa’daki yeni karantinalar ile ABD stoklarında yaşanan artış ışığında talepteki toparlanmanın yavaşlığına dair endişelerin, hissiyat üzerinde yarattığı düşüş yönlü baskıyı tersine çevirmesine yardımcı oldu.

(API) verilerine göre stoklarında geçen hafta 2,9 milyon varil artış yaşandı. (EIA) verileri ise ilerleyen saatlerde açıklanacak.

WTI %2,5 artışla 59,19 dolar olurken %2,3 yükselerek 62,20 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de geçen haftaya göre hala %8 düşük.

Öte yandan %0,3 artarak 1.729,75 dolar olurken %0,2 düşüşle 1,1826’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir